Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pracovní návštěva ministra ve Španělsku
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Pracovní návštěva ministra Schwarzenberga ve Španělsku

Kdy: 16.02.2012 - 17.02.2012 , Kde: Španělsko

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg uskutečnil pracovní návštěvu Španělského království.

Ministra Karla Schwarzenberga v Madridu přijal jeho protějšek José Manuel García-Margall. V úvodu setkání ministři konstatovali vynikající úroveň vztahů mezi Českou republikou a Španělskem i zájem na dalším prohloubení vztahů. Ministr Karel Schwarzenberg ocenil možnost brzkého navázání dialogu s novou vládou v Madridu a vyjádřil podporu jejím razantním ozdravným krokům směřujícím ke konsolidaci veřejných rozpočtů.

Důležitým tématem návštěvy byly další možnosti vzájemného obchodu a exportu. Ministři se mimo jine dohodli na spolupráci a výměně zkušeností; Španělsko nabídne své zkušenosti významného exportéra do Latinské Ameriky a Česká republika znalosti a kontakty na východních trzích.

V evropských tématech se ministři shodli, že Srbsko splnilo podmínky pro udělení kandidátského statusu a doufají v co nejrychlejší rozhodnutí v této záležitosti. V otázce politiky EU vůči Kubě konstatovali ministři podobnost pozic obou zemí. Španělský ministr avizoval, že považuje Společnou pozici EU vůči Kubě za aktuální a nadále platnou. Ministři se shodli i na nutnosti podpory politické transformace na Kubě a ochrany lidských práv.

Na začátku pracovního programu se ministr Schwarzenberg setkal s představiteli Španělské konfederace podnikatelských svazů a společností OHL a Telefónica a podpořil jejich obchodní misi do ČR. Španělští podnikatelé oceňují stabilitu a kvalitu investic v České republice a mají zájem na dalších příležitostech. Zároveň vyjádřili zájem i o další české investice ve Španělsku.

Ministr Schwarzenberg se také setkal s bývalým španělským premiérem José María Aznarem a navštívil významný think-tank FAES, kde hovořil s jeho představiteli. Večerní program ukončil večeří s předsedou Senátu Pío García Escudero Márquezem.

V pátek ministr Schwarzenberg jednal se státním tajemníkem MZV pro EU Iñigo Méndez de Vigo y Montojo. Pracovní program ve Španělsku zakončil setkáním s představiteli kubánské exilové opozice a propuštěnými politickými vězni, kteří ve Španělsku našli útočiště.

galerie

.