Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg, prezident Filipín Benigno Aquino III a ministr zahraničí Filipín Albert del Rosario
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na Filipínách

Kdy: 18.03.2012 - 21.03.2012 , Kde: Filipíny, Vietnam

Dne 19. března 2012 zahájil první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pracovní návštěvu Filipínské republiky

V Manile se dnes ministr Schwarzenberg setkal s prezidentem republiky Benignem S. Aquinem. Diskutovali především bilaterální témata a možnosti prohloubení ekonomických vztahů, ale také historické vztahy mezi ČR a Filipínami. Filipínský prezident vyjádřil během setkání soustrast s úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla.

Český ministr poté absolvoval schůzku se svým protějškem Albertem F. Rosariem. V úvodu filipínský ministr zahraničí poděkoval za humanitární pomoc, kterou ČR poskytla po ničivých tajfunech, a také za dlouhodobé projekty rozvojové pomoci ČR v oblasti ochrany životního prostředí na Filipínách. Ministr Schwarzenberg představil podnikatelskou delegaci a produkty, které by chtěli čeští podnikatelé uplatnit na filipínském trhu. Ministr zahraničí Albert F. Del Rosario projevil zájem o české investice a o vstup našich firem zejména z oblasti technologie zpracování vody, dopravy a budování infrastruktury. Filipínská vláda chce pro podporu ekonomiky a vznik pracovních míst financovat z rozpočtu na výstavbu silnic, letiště a infrastruktury pro turistiku a také podnítit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Chtěli by rovněž rozšířit možnosti projektů partnerství veřejných a soukromých zdrojů, kde ministr vidí značný prostor pro zahraniční společnosti. Česká vláda má také zájem na vývozu speciálu na Filipíny a na uzavření kontraktu na dodávku cvičných letadel L-159 pro filipínské letectvo.

Tématem bylo také jednání Filipín s EU, především o ekonomických vztazích, aktuální bezpečnostní problematice v regionu a zahraničněpolitických tématech.

Ministr Schwarzenberg se rovněž sešel s předsedou Dolní komory Parlamentu Felicianem Belmontem, ministrem národní obrany Voltairem Gazminem a náměstkem ministra dopravy a spojů.

Včera český ministr zahájil podnikatelské fórum za účasti představitelů místních obchodních a průmyslových komor, podnikatelů a českých firem. V projevu zdůraznil exportní možnosti ČR a plán podpory českých ekonomických zájmů v zahraničí. Přijal také pozvání senátorky Loren Legardové, předsedkyně zahraničního výboru, k pracovní večeři.
------------------
Ministr zahraničních věcí pokračuje zítra návštěvou Vietnamu.

Filipíny a Vietnam představují pro ČR významné asijské země s výrazným potenciálem pro další rozvoj vztahů. Oba státy jsou členy Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které je důležitým politickým a ekonomickým partnerem EU, což dokládá i finalizace procesu sjednávání dohod o partnerství a spolupráci mezi EU a oběma státy.

Česká republika je také v obou zemích poskytovatelem ceněné rozvojové pomoci. Ministra doprovází na cestě početná delegace zástupců českých firem, které působí v oblasti jihovýchodní Asie či mají zájem do tohoto regionu expandovat a náměstek ministra Tomáš Dub, který je na MZV zodpovědný za podporu ekonomických zájmů ČR v zahraničí.

Vít Kolář, ředitel tiskového odboru MZV

.