Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a předseda vlády Vietnamu Nguyen Tan Dung
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg ve Vietnamu

 

Návštěvu Vietnamské socialistické republiky zahájil ministr Schwarzenberg setkáním s ministrem zahraničních věcí Pham Binh Minhem. Společně podepsali Protokol, kterým se mění Dohody mezi vládou ČR a vládou VSR o leteckých službách z 23. května 1997.

V úvodu ministr Schwarzenberg zmínil mimořádnost naší relace: "Když se mluví o vzájemných vztazích s Vietnamem, není možné nezmínit vietnamskou komunitu žijící u nás, která je spojnicí mezi našimi zeměmi. Naše vztahy jsou výborné a díky tomu, co nás všechno spojuje, by mohly být ještě lepší."

Ministři diskutovali především možnosti rozvoje obchodních vztahů. Ministra doprovází ve Vietnamu skupina 23 českých podnikatelů.

Tématem setkání byla rovněž situace v Jihočínském moři a aktivity ASEANU. Vietnamský ministr děkoval za rozvojovou pomoc, kterou ČR dlouhodobě poskytuje a požádal o pokračování projektů.

Ministr se poté sešel s předsedou vlády Nguyenem Tan Dungem. Spolu hovořili o českých investicích ve Vietnamu a jejich ochraně a shodli se na širší spolupráci ve vědě, spolupráci univerzit a pokračování stipendijních programů pro nadějné vietnamské studenty.

-- -- -- -- --

Zástupci českých firem se v Hanoji zúčastnili Podnikatelského fóra organizovaného Vietnamskou obchodní a průmyslovou komorou. Za účasti ministra Schwarzenberga a jeho náměstka Tomáše Duba podepsal na fóru Státní podnik Elektrotechnický zkušební ústav se svým vietnamským protějškem memorandum o porozumění.

Nezanedbatelnou součástí vzájemných ekonomických vztahů jsou rovněž zahraniční investice, které mají velký potenciál také pro růst obchodní výměny. České firmy v současné době realizují ve Vietnamu 20 projektů přímých zahraničních investic v celkové hodnotě téměř 55 mil. USD. K nejvýznamnějším patří například investice české společnosti PPF v oblasti finančních služeb či investice firmy BGM do výstavby závodu na úpravu a plavení kaolínu v provincii Quang Binh. Nově se připravuje výstavba velkého pivovaru a závodu na výrobu vysokotlakých kotlů.

V letech 2011-14 bude ČR ve Vietnamu realizovat čtyři velké rozvojové projekty, a to na podporu budování sklářského průmyslu, odstraňování dioxinové zátěže, využívání obnovitelných zdrojů energie a rozvoje učňovského školství. MZV očekává, že tyto projekty budou také novou příležitostí pro rozšíření vzájemné ekonomické spolupráce.

Spolupráce ČR a Vietnamu je dlouhodobá i ve vzdělávání. Řada absolventů českých vysokých škol zastává významné posty ve státní správě i soukromém sektoru. Pro akademický rok 2012/13 obdrželi česká vládní stipendia dva studenti, v předchozím roce tři. Vietnam byl v roce 2008 zařazen do pilotního projektu vládních stipendií pro studium v anglickém jazyce, a to pro navazující magisterská a doktorandská studia.

Vít Kolář, ředitel Tiskového odboru MZV

.