Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Jiří Schneider na zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu
Foto: © The Council of the European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Schneider na Radě pro zahraniční věci

 

Ministři zahraničí členských zemí EU přijali rozhodnutí týkající se Běloruska i situace v Sýrii a v africkém Sahelu.

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider vedl v pátek 23. března 2012 v Bruselu českou delegaci na zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

Evropská unie nadále trvá na propuštění politických vězňů a přípravě skutečně svobodných voleb v Bělorusku. Členské země se na jednání shodly na rozšíření sankčních opatření vůči Bělorusku, jež se budou vztahovat na další členy státního aparátu, kteří se podílejí na represích vůči opozici, i na další významné běloruské podnikatele a jejich firmy.

Zároveň Unie potvrdila podporu běloruských občanů, a to zejména možnosti, jak usnadnit jejich cestování do EU. Ministři rovněž diskutovali otázku návratu svých velvyslanců do Minsku.

Šéfové diplomacií zemí Unie dále adresovali výzvu ke sjednocení demokratickým opozičním silám v Sýrii. Právě jednota opozice je pro EU důležitým předpokladem mírového a demokratického vývoje v Sýrii.

Dalším tématem jednání byl i region Sahelu, tedy oblast táhnoucí se napříč Afrikou na jižním okraji Sahary, včetně aktuální situace v Mali po státním převratu. Na pracovním obědě pak ministři diskutovali o spolupráci s Tureckem s ministrem zahraničí Ahmedem Davutoglu.

V předvečer zasedání Rady se náměstek Schneider zúčastnil společné večeře ministrů zahraničí EU s jejich protějšky z kandidátských zemí. Tématy byla politika Jižního sousedství a vůči Pákistánu a Afghánistánu.

.