Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg představiteli nejvýznamnějších jihokorejských společností
Foto: Jongwoo Hong
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg jednal s představiteli nejvýznamnějších jihokorejských společností

 

Na okraj summitu k jaderné bezpečnosti se dnes dne 26. března 2012 ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg sešel v Soulu na pracovním obědě s vysokými představiteli nejvýznamnějších jihokorejských soukromých společností: Samsung, LG, Doosan, GS Caltex, Korean Air a Hanwha.

Firmy jsou ve svých oborech lídry na světovém trhu a jejich souhrnná aktiva zhruba čtyřnásobně převyšují HDP České republiky. Jednalo se o historicky nejreprezentativnější společné setkání člena české vlády se sedmi jihokorejskými konglomeráty, jež v ČR v posledních letech investovaly více než 55 miliard Kč.

Ministr Schwarzenberg měl možnost hovořit s Kang Ho-munem (Kang HoMoon), místopředsedou představenstva společnosti Samsung Electronics, která patří k největším světovým firmám na světě dle obratu a svými aktivy by se vešla mezi 35 největších ekonomik světa. Dalším účastníkem setkani byl Kim Ok-džo (Kim Eok-Jo), místopředseda představenstva čtvrté největší automobilky na světě Hyundai Motor Company, která v Nošovicích postavila nejmodernější továrnu na výrobu aut v Evropě a vede žebříček největšícjh zahraničních investorů v české ekonomice (30 miliard Kč).

Jednání byli dále přítomni prezident GS Caltex Kim Pjong-jol (Byong Yol Kim), jehož společnost právě finalizuje přípravu výstavby velkého závodu na umělé hmoty v Karviné, a prezident Doosan Heavy Industries and Construction Han Kej-son (Han Key Sun). Tato společnost je od roku 2010 vlastníkem plzeňské firmy Škoda Power. Dalším významným investorem v ČR je firma Hanwha, subdodavatel automobilových dílů, kterou zastupoval její CEO Kim Čang-bom (Kim Chang Bum). Na českém trhu působí i další z velkých jihokorejských konglomerátů - LG Electronics - jehož další záměry představil viceprezident Kim Il-kwon (Kim Il Kwon). Na obědě nechyběl ani viceprezident Korean Air Pak Jong-sun (Park Yong Soon). Tato národní letecká společnost je jediný asijský přepravce, který provozuje pravidelnou linku na ruzyňské letiště (už od roku 2004) a každoročně do ČR dopraví velkou část z více než 150 tisíc jihokorejských turistů.

Hlavními tématy rozhovorů ministra Schwarzenberga s jeho partnery byly možnosti dalšího rozšíření ekonomické spolupráce, ať už v oblasti obchodu, ale především investic a technologické kooperace, vědy a výzkumu. Diskutovalo se ale také o problémech investorů na českém trhu. Především o otázkách dlouhodobých víz pro manažery a specialisty firem, o průtazích při správních řízeních nebo o nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Ministr Schwarzenberg také v odpoledních hodinách ocenil pana Rju Sung-gju (Ryu Seung-Gyu), dovozce českých piv Pilsner Urquell, Gambrinus a Velkopopovický Kozel medailí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Medaile je výrazem ocenění MZV společnosti, která podpořila rovněž vývoz českého piva, které je v Korejské republice vnímáno jako velmi kvalitní produkt a jeden ze symbolů českého exportního potenciálu mimo strojírenské výrobky, jež významně zvyšuje všeobecné povědomí o ČR. Není bez zajímavosti, že české pivo spolu s českou klasickou hudbou a muzikály jsou našimi mediálně nejúspěšnějšími artikly, které zná většina obyvatel jižní části Korejského poloostrova.

Zahraničně-obchodní výměna mezi ČR a Korejskou republikou zaznamenala za posledních 5 let nebývalý nárůst. Vloni dosáhla historicky rekordní úrovně 3,2 miliard USD, což řadí Korejskou republiku na 4. místo mezi mimoevropskými obchodními partnery ČR (za Čínou, USA a Japonskem). Velikostí obchodního obratu je Korejská republika rovněž rovněž před mnoha členskými zeměmi EU jako jsou pobalské země, Irsko, Rumunsko či Bulharsko.

Jihokorejský trh se stal nezastupitelným odběratelem českých výrobků, kam se podle jihokorejských statistik jen v roce 2011 dovezlo zboží české provenience za 501 miliónů USD. Český vývoz do Korejské republiky byl tak v loňském roce mnohonásobně vyšší než třeba na tradiční trhy jako je Vietnam (45 mil. USD) či Egypt (196), ale rovněž Řecko (398), Bělorusko (349), Kanada (260), Mexiko (343), Brazílie (438) či Austrálie (391). O pozici ČR hovoří i fakt, že je největším exportérem do Korejské republiky z nových členských zemí EU.

Mgr. Vít KOLÁŘ
ředitel tiskového odboru a mluvčí
Ministerstvo zahraničních věcí ČR

galerie

.