Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se v Soulu setkal s korejským premiérem

 

Ministr Karel Schwarzenberg se na konci jaderného summitu v Soulu setkal s premiérem Korejské republiky Kim Hwang-sik.

Oba politici velmi pozitivně zhodnotili obchodní spolupráci obou zemí. Premiér se pochvalně vyjádřil o přímém leteckém spojení mezi Prahou a Soulem, které přispívá k rozvoji obchodu a turistiky v obou zemích. Ministr Schwarzenberg navrhl, aby vedle výborné ekonomické spolupráce byla prohloubena i spolupráce politická, formou bilaterálních konzultací i komunikace na nižších úrovních. ČR potvrdila podporu kandidatuře Korejské republiky na nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Korejský premiér také vyjádřil další zájem o korejské investice v ČR. Korejské společnosti si investice velmi pochvalují, ale podle názorů, které mu tlumočí, některé jejich aktivity brzdí nepružný systém udělování pracovních víz. Ministr Schwarzenberg v reakci vysvětlil kroky, které česká strana podniká, aby se tyto potíže rychle odstranily.

Shoda také panovala během diskuse nad další kulturní spoluprací a spolupráci ve vědě a výzkumu. Vzájemné vztahy přitom posiluje i dohoda o tzv. „pracovních prázdninách", kterou oba státy uzavřely a která umožňuje mladým lidem pracovat a pobývat v jedné či druhé zemi.

Ministr Schwarzenberg rovněž ocenil podporu korejských firem českému sportu. Společnost Hyundai je oficiálním sponzorem české fotbalové reprezentace a firma Doosan Viktorie Plzeň, nejúspěšnějšího fotbalového klubu, který zářil v evropských fotbalových soutěžích.
 
Vít Kolář, ředitel tiskového odboru MZV

galerie

.