Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MInistr Karel Schwarzenberg a předseda vlády Egypta Kamal Al-Ganzuri
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg v Egyptě

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zahájil 2. dubna 2012 dvoudenní oficiální návštěvu Egypta.

První den návštěvy se ministr Schwarzenberg setkal s egyptským ministrem průmyslu a zahraničního obchodu Mahmoudem Eisou. Hlavním tématem rozhovorů byl další rozvoj vzájemných obchodních vztahů a působeni českých firem na egyptském trhu.

Oba ministři v Káhiře rovněž zahájili Česko-egyptské obchodní fórum za účasti zástupců významných podnikatelských subjektů a bankovních institucí obou zemí. Ministra Schwarzenberga doprovází početná podnikatelská delegace, zejména zástupci strojírenského průmyslu, dále České exportní banky a Hospodářské komory ČR.

Dalším bodem programu bylo setkání s Amrem Musou, někdejším ministrem zahraničních věcí Egyptské arabské republiky a poté dlouholetým generálním tajemníkem Ligy arabských států, který aktuálně kandiduje na úřad egyptského prezidenta. Ministra Schwarzenberga zajímaly názory prezidentského kandidáta Musy na aktuální společenskou a sociální situaci v Egyptě a výhledy dalšího vývoje na politické scéně země.

Ministr Schwarzenberg byl rovněž přijat předsedou egyptské vlády Kamalem Al-Ganzurim. Tématem rozhovoru byl rozvoj politických a hospodářských vztahu obou zemí. Česká strana kladla silný důraz na zajištění podpory českým exportérům, kteří již v Egyptě působí a také těm, kteří se na průnik na egyptský trhy teprve připravují. Oba politici se věnovali také aktuálním otázkám a bezpečnostní situaci v celé blízkovýchodní oblasti.

Ministra Schwarzenberga čeká dnes ještě jednání s jeho egyptským protějškem ministrem zahraničí Muhammadem K. Amrem. Na programu prvního dne návštěvy je dále setkání se zástupci nevládních organizací, křest překladu knihy Václava Havla „Moc bezmocných" a procházka po náměstí Tahrír, které se stalo symbolem boje za egyptskou svobodu v roce 2011.

Návštěva Egypta se uskutečňuje v době 90. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi (dne 1. listopadu. 1922 mezi Československou republikou a Egyptským královstvím). Během návštěvy bude rovněž podepsána rámcová dohoda o spolupráci mezi Českou exportní bankou a Egyptskou exportní a rozvojovou bankou.

.