Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg v koptské části Káhiry
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Druhý den návštěvy Egypta

 

Na úvod druhého dne návštěvy Egypta jednal ministr Schwarzenberg s předsedou parlamentu panem Ahmedem Fahtim a dalšími členy vedení jednotlivých parlamentních výboru. Jedním z hlavních témat rozhovorů bylo postavení náboženských menšin v Egyptě a zachování jejich práv a svobod. Ministr Schwarzenberg v této souvislosti zmínil historicky významnou a v Egyptě rozšířenou koptskou křesťanskou církev.

Následovala schůzka s generálním tajemníkem Ligy arabských států Nabilem al-Arabim. V centru pozornosti obou politiků byly závěry nedělního setkání skupiny Přátel syrského lidu v Istanbulu a další možnosti vývoje neutěšené situace v Sýrii.

Poté ministr Schwarzenberg zamířil do nejstarší a nejprestižnější univerzity islámského světa al-Azhar. Zde se setkal s Velkým šejchem univerzita a současně Velkým imámem Mešity al-Azhar Ahmadem al-Tajibem, který je považován za nejvyšší hlavu sunnitské větve islámu. Mezi témata jednání patřilo mimo jiné postaveni islámu v současném Egyptě a jeho vliv na utváření porevolučního politického uspořádání země.

Dvoudenní návštěvu Egypta zahájil ministr Schwarzenberg 2.dubna 2012 jednáním s egyptským ministrem průmyslu a zahraničního obchodu Mahmoudem Eisou, předsedou egyptské vlády Kamalem Al-Ganzurim, ministrem zahraničí Muhammadem K. Amrem a Amrem Musou kandidátem na úřad egyptského prezidenta. Oficiální návštěva se uskutečňuje v době 90. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi (dne 1. listopadu 1922 mezi Československou republikou a Egyptským královstvím).

.