Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přijal ministra zahraničních věcí Súdánu

 

Dne 10. 4. 2012 přijal místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho.

Během setkání byla projednávána témata vzájemných bilaterálních vztahů mezi ČR a Súdánem, v prvé řadě možnosti obchodní výměny a spolupráce na poli kultury. Ministr Schwarzenberg zmínil nutnost vytvoření právního rámce pro obchodní výměnu a v této souvislosti také význam sjednání dohody o podpoře a ochraně investic. Předal svému partnerovi dopis ministra financí ČR ve věci řešení staré pohledávky za Súdánem a ocenil udělení koncesí Českému egyptologickému ústavu FF UK na archeologický průzkum v oblastech Uslí a 6. kataraktu řeky Nilu a Národnímu muzeu na průzkum lokality Wad Ben Naga. Ministr Karti vyjádřil podporu českým archeologickým týmům v Súdánu a informoval o možnosti Súdánem  očekávané restrukturalizace svého celkového zadlužení ve spolupráci se Světovou bankou. Partneři se dále věnovali politické a bezpečnostní situaci v Súdánu, zejména v oblasti Dárfúru, Jižního Kordofánu a v provincii Modrý Nil, napjatým vztahům mezi Súdánem a Jihosúdánskou republikou, diskutovali m.j. otázku využívání nilských vod jednotlivými státy oblasti, situaci v regionu Afrického rohu a zejm. v Somálsku, situaci v Egyptě a Sýrii, projevy extremismu v oblasti Sahelu, vývoj v Mali a další témata.

Na závěr setkání podepsali oba ministři Memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí Súdánu a České republiky.

Karel Schwarzenberg a Ali Ahmed Karti

přílohy

Záznam tiskové konference 3 MB mp3 (zvukový záznam) 10.4.2012

.