Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2012_04_10_karel_schwarzenberg_ali_ahmed_karti1
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přijal ministra zahraničních věcí Súdánu

 

Dne 10. 4. 2012 přijal místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho.

Během setkání byla projednávána témata vzájemných bilaterálních vztahů mezi ČR a Súdánem, v prvé řadě možnosti obchodní výměny a spolupráce na poli kultury. Ministr Schwarzenberg zmínil nutnost vytvoření právního rámce pro obchodní výměnu a v této souvislosti také význam sjednání dohody o podpoře a ochraně investic. Předal svému partnerovi dopis ministra financí ČR ve věci řešení staré pohledávky za Súdánem a ocenil udělení koncesí Českému egyptologickému ústavu FF UK na archeologický průzkum v oblastech Uslí a 6. kataraktu řeky Nilu a Národnímu muzeu na průzkum lokality Wad Ben Naga. Ministr Karti vyjádřil podporu českým archeologickým týmům v Súdánu a informoval o možnosti Súdánem  očekávané restrukturalizace svého celkového zadlužení ve spolupráci se Světovou bankou. Partneři se dále věnovali politické a bezpečnostní situaci v Súdánu, zejména v oblasti Dárfúru, Jižního Kordofánu a v provincii Modrý Nil, napjatým vztahům mezi Súdánem a Jihosúdánskou republikou, diskutovali m.j. otázku využívání nilských vod jednotlivými státy oblasti, situaci v regionu Afrického rohu a zejm. v Somálsku, situaci v Egyptě a Sýrii, projevy extremismu v oblasti Sahelu, vývoj v Mali a další témata.

Na závěr setkání podepsali oba ministři Memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí Súdánu a České republiky.

Karel Schwarzenberg a Ali Ahmed Karti

přílohy

Záznam tiskové konference 3 MB mp3 (zvukový záznam) 10.4.2012

.