Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub a představitelé Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub přijal české exportéry do zemí SNS

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub se dne 12. dubna 2012 přijal Václava Petříčka, předsedu představenstva, Františka Masopusta výkonné ředitele a členy Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států (Komora SNS). Setkání se zúčastnili rovněž generální ředitel České exportní banky Tomáš Uvíra a náměstek generálního ředitele Exportní garanční a pojišťovací společnosti Miroslav Somol.

Předmětem diskuse byla především podpora státu a Ministerstva zahraničních věcí ČR při pronikání českých firem na trhy zemí SNS a další podpora jejich úspěšnému a stabilnímu působení v náročných, nicméně exportně velmi zajímavých teritorií. Právě v zemích SNS je možné pro české vývozce nalézt dobré příležitosti. MZV poskytuje českým podnikům potřebný servis, který hodlá zachovat i v budoucnu a přispět tak k dalšímu růstu vývozu do této oblasti.

Vývozy českých firem do zemí SNS představoval v roce 2011 méně než pět procent celkového českého exportu (4,7 % - 5,53 mld. EUR). Potřeba diverzifikace českých vývozů a hledání a rozvoj nových odbytišť mimo Evropskou unii, při zachování dynamiky obchodní výměny s členskými zeměmi EU, tvoří jednu z hlavních priorit české zahraniční služby.

Náměstek ministra Tomáš Dub vyslechl od představitelů významných firem působících v SNS názory na podporu exportních aktivit ze strany zastupitelských úřadů ČR. Předmětem debaty byla rovněž koordinace působení zastoupení promočních agentur a zastupitelských úřadů v zahraničí. Přítomní se shodli na primární roli velvyslanectví a velvyslanců a zdůraznili potřebu koordinovaného působení všech státních institucí v zahraničí a především v regionech. Diskutována byla i otázka vydávání vstupních víz pro partnery českých společností.

.