Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

První centrum českého skla a designu v Indii

 

16. dubna 2012 otevřel v Bombaji velvyslanec České republiky první stálé centrum českého skla a designu v Indii, nazvané Czech Art Gallery. Prosazování českých zájmů bude v Bombaji napomáhat i nová honorární konzulka České republiky Rashmi Jolly, která byla při této příležitosti slavnostně uvedena do funkce.

Vzniku centra předcházela úspěšná prezentace českých sklářů v Indii v květnu 2011, kterou za finančního přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci podpory ekonomické diplomacie realizovalo české velvyslanectví v Dillí ve spolupráci s agenturami CzechTrade a CzechTourism. Prezentace připomněla věhlas českého sklářství a společně se zájmem movité indické klientely vyústila v otevření permanentní české umělecké galerie. Slavnostního otevření se zúčastnila řada politiků, bollywoodských celebrit, indických obchodních špiček a dalších bezmála 700 hostů.

České sklářství představily společnosti, reprezentující to nejlepší, co současný český sklářský design nabízí. Nechyběli hlavní velcí producenti jako Moser, Crystalex, Caesar Crystal Bohemiae anebo Preciosa. Jedinečným rukopisem a extravagancí zaujal Bořek Šípek. Tradiční sklářskou uměleckou tvorbu pak reprezentovaly současné špičky v oboru, a to Jiří Pačínek, Jiří Tesař, František Halama nebo Lukáš Pokorný. Malované sklo představil Zdeněk Kudláček a prostorové objekty ze skla společnost TGK. Zastoupeny byly i šperky a bižuterie od společností G&B beads a Šenýr Bijoux. Jako zajímavý kontrapunkt působily ukázky kovářského umění značky Gibbus, které ukázaly, že design a umění lze dělat i ze železa.

České sklo a um českých designérů zaujal nejen zástupce místní podnikatelské smetánky, ale získal si i srdce bollywoodských hvězd, které na slavnostním otevření galerie vystoupily.

Otevření galerie v Bombaji, centru indického byznysu, znamená nejen pomyslný návrat českých sklářů na perspektivní indický trh. Představuje Českou republiku v Indii jako zemi inovativních technologií s bohatou kulturní historií, která každoročně láká stále více indických turistů i investorů.

.