Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg v Bruselu

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se v průběhu zasedání ministrů NATO v Bruselu setkal se svými protějšky z Gruzie a Austrálie.

S gruzínským ministrem zahraničí Grigolem Vašadzem hovořili o aktuální bezpečnostní situaci na Kavkaze, parlamentních volbách v Gruzii letos v říjnu a nadcházejícím summitu NATO v Chicagu.

Na schůzce s australským ministrem zahraničí Bobem Carrem projednávali ministři vojenskou a bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Ministr Carr popřel informaci o předčasném stahování australského kontingentu a zdůraznil, že se nyní soustředí zejména na výcvik afghánských bezpečnostních složek.

Dalším tématem byl postup sjednávání smlouvy o pracovních prázdninách, která by umožnila mladým lidem cestovat a pracovat v Austrálii a České republice. V současné době má ČR takovou smlouvu uzavřenou pouze s Novým Zélandem a Korejskou republikou.

Ministři hovořili dále o uznávání českých řidičských průkazů. Ministr Carr informoval, že letos budou jednotlivé svazové státy Austrálie průběžně uznávat české/EU řidičské průkazy nového vzoru pro řidiče starší 25 let.

Na žádost americké strany se zítra uskuteční jednání ministra Schwarzenberga s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou. Předmětem jednání bude především výměna názorů na aktuální bezpečnostní témata před květnovým summitem NATO v Chicagu, dále pak vzájemná spolupráce obou zemí v oblasti jaderného výzkumu, jaderné bezpečnosti a dalšího rozvoje jaderné energetiky.

Plánovaná schůzka s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou se neuskutečnila.

.