Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a prezident Kypru Demetris Christofias
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg navštívil Kypr

 

Po příletu na Kypr v pondělí 7. května 2012 se první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zúčastnil slavnostní večeře pořádané na jeho počest Honorární konzulkou ČR v Kyperské republice paní Melitou Rolandis.

Mezi pozvanými hosty byli představitelé politického i společenského života na Kypru společně se zástupci významných místních obchodních společností.

Druhý den oficiální návštěvy Kyperské republiky se ministr Schwarzenberg setkal s nejvyššími představiteli Kyperské republiky prezidentem Demetrisem Christofiasem a ministryní zahraničních věcí paní Erato Kozakou-Marcoullis. Ministr Schwarzenberg během jednání zdůraznil zájem ČR o dobré vztahy a spolupráci s Kyperskou republikou, prohloubení spolupráce v politické a obchodně-ekonomické rovině a vyjádřil podporu nadcházejícímu předsednictví Kyperské republiky v Radě EU.

Ministr Schwarzenberg si vyslechl prezentaci priorit, které bude Kyperská republika prosazovat v rámci svého předsednictví a zároveň nastínil otázky, o jejichž řešeni bude během tohoto období usilovat v EU Česká republika. Zmínil zejména pokračování politiky rozšiřování EU, vyjádřil podporu přístupu Bulharska a Rumunska do společného schengenského prostoru a další liberalizaci evropského vnitřního trhu. Část jednání byla věnována také ekonomické a finanční situaci v EU a možnostem jejího dalšího vývoje v návaznosti na výsledky voleb ve Francii a v Řecku.

Dalšími tématy rozhovorů s kyperskými představiteli byly i otázky ohledně vzájemné bilaterální spolupráce, podpory aktivit českých firem na Kypru, kyperských rozhovorů a kyperské otázky, situace ve východním Středomoří a na Blízkém východu.

.