Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Jiří Schneider otevřel nový Zastupitelský úřad ČR v Jerevanu

 

První náměstek MZV Jiří Schneider zahájil 15. května 2012 v Arménii činnost Zastupitelského úřadu ČR v Jerevanu. Arménii navštívil v rámci své cesty po zemích Jižního Kavkazu.

Arménie byla dosud jediná země strategicky důležitého regionu Jižního Kavkazu a zemí Východního partnerství, kde ČR neměla zastupitelský úřad. Arménie přitom otevřela svou ambasádu v Praze v loňském roce.

Ministerstvo zahraničí využilo iniciativu zemí V4 na sdílení zastupitelských úřadů a vyjednalo s Polskem možnost zřízení Velvyslanectví ČR v budově polské ambasády v Jerevanu. Česko-polská dohoda byla podepsána dne 9. května 2012 ve Varšavě.

Jde o první příklad česko-polské spolupráce v této oblasti, která je v době omezování rozpočtových výdajů jedním z možných modelů , jak zajistit úsporně diplomatickou přítomnost ČR v některých místech světa. Díky umístění českého diplomata na polském zastupitelském úřadě je možné minimalizovat náklady spojené se zřízením velvyslanectví a jeho provozem.

ZÚ Jerevan má statut velvyslanectví, formálně je řízen velvyslancem působícím na zastupitelském úřadě v gruzínském Tbilisi. Vedoucím zastupitelského úřadu v Jerevanu byl jmenován Petr Mikyska a působí ve funkci rezidentního chargé d´affaires.

Rezidentní chargé d´affaires se bude zabývat politickou agendou a agendou ekonomickou, a to vzhledem k absenci kanceláře CzechTrade či jiné agentury podporující hospodářské či obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Bude také poskytovat mimořádnou pomoc v nouzi českým občanům.

Vzhledem k omezené kapacitě jednočlenného zastupitelského úřadu bude z konzulárního hlediska Arménie i nadále spadat pod zastupitelský úřad v Tbilisi.

V otázce vydávání krátkodobých víz by měl ČR v Arménii zastupovat konzulární úsek polského velvyslanectví.

.