Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přijal vládní stipendisty

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal 31. května 2012 v Černínském paláci držitele českých vládních stipendií. Jednalo se o studenty z rozvojových zemí, kterým Česká republika v rámci své zahraniční rozvojové spolupráce financuje vysokoškolské studium v České republice.

V současnosti studuje na českých a moravských vysokých školách 462 studentů z 59 zemí. Přičemž největší zastoupení mají země, které patří mezi 10 prioritních (Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko a Mongolsko, Gruzie, Kambodža, Kosovo, Palestina a Srbsko), kam Česká republika směřuje svou rozvojovou pomoc. K nejvíce frekventovaným studijním oborům patří: zemědělství, strojírenství a stavební inženýrství, lékařství, dále ekonomika, obchod a informatika.

Česká republika vynakládá na program vládních stipendií částku cca 100 mil. Kč ročně v závislosti na počtu studentů. Gestorem programu je Ministerstvo zahraničních věcí v úzké spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy.

.