Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Obchodní seminář „ČR – Brazílie – možnosti spolupráce“

 

Dne 19. června 2012 se v Černínském paláci uskutečnil seminář „Česká republika – Brazílie – možnosti spolupráce“, který pořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Česko-brazilská obchodní komora. Cílem semináře bylo zhodnocení česko-brazilských ekonomických vztahů a perspektiva jejich dalšího rozvoje. Diskutovalo se o právních aspektech podnikání v zemi, o logistických výzvách přepravy zboží a o konkrétních zkušenostech českých podnikatelů.

Účastníky semináře z více jak šedesátky českých firem, podnikatelských a státních organizací přivítal v sídle MZV náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub, který ve svém projevu zdůraznil nutnost diversifikace českého exportu:  „V minulém roce směřovalo 83% našich vývozů do zemí Evropské unie, zatímco do Latinské Ameriky pouze 0,75%. Na jedné straně je pochopitelné, že české podniky hledají odbytiště v relativně blízkém okolí, zatímco teritoria vzdálená geograficky, jazykově a mentalitou jsou pro ně příliš velkým rizikem. Nicméně zkušenosti řady firem, které se nebály riskovat a byly úspěšné, by pro ně měly být vzorem, že je možno uspět i v náročných mimoevropských teritoriích, Brazílie je dobrým příkladem.“

Brazílie je pro Českou republiku nejdůležitějším obchodním partnerem v Latinské Americe. Mezi léty 2005 a 2011 vzrostl český export do Brazílie o 134%, brazilský export do ČR pak zaznamenal nárůst o 75% za stejné období. Přesto doposud Brazílie zaujímá „pouze“ 34. místo v žebříčku zemí českého exportu.

Brazílie jako nejsilnější latinsko-americká ekonomika představuje řadu příležitostí pro české investory a firmy. Vedle standardní spolupráce v  sektorech jako zemědělství, ochrana životního prostředí, letecký a obranný průmysl, automobilový průmysl, energetika, železniční doprava a vědecko-technická spolupráce, se dnes nabízí unikátní příležitosti spojené s mimořádnými sportovními akcemi, které bude Brazílie v blízké době hostit.  A´t už je to Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 nebo Letní olympijské hry v roce 2016. Není pochyb o tom, že příprava těchto svátků světového sportu si vyžádá rozsáhlé projekty infrastruktury a české firmy v této oblasti rozhodně mají co nabídnout.

MZV ČR konkrétně Odbor dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu ve spolupráci se zastupitelskými úřady ČR již po několik let připravuje projekty na podporu ekonomické diplomacie. Pozornost je upřena také na Brazílii, kde se například v loňském roce realizoval projekt „České technologie pro životní prostředí v Brazílii“. Na rok 2012 se připravují dva projekty: „České dny v Sao Paulo“, zaměřené na prezentaci sklářského a pivovarnického průmyslu a „Česká účast na veletrhu železničního dodavatelského průmyslu“. Pozvánka k aktivní účasti českých firem na výše uvedených akcích zazněla také při dnešním semináři k obchodním příležitostem v Brazílii.

.