Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Přivítání chlebem a solí na návštěvě společnosti Lužických Srbů Domowina v Budyšíne
Foto: Karel Šrol
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Cesta ministra Schwarzenberga do Saska

Kdy: 01.07.2012 - 02.07.2012 , Kde: Drážďany, Budyšín, Lipsko, Německo

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg vykonal ve dnech 1. a 2. července 2012 na pozvání saského ministerského předsedy Stanislawa Tillicha pracovní návštěvu Spolkové republiky Německo.

Jednání bylo zaměřeno zejména na prohlubování hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, pokračování česko-saské spolupráce ze strukturálních fondů Evropské komise, posilování spolupráce v oblasti energetiky, využívání labské vodní cesty nebo také budoucnosti bohemistiky na německých univerzitách. Stranou nezůstala ani výměna názorů na aktuální otázky Evropské unie, včetně krize eurozóny.

Součástí programu cesty prvního místopředsedy vlády byla návštěva míst česko-saské historie. Vedle Drážďan navštívil ministr Schwarzenberg Budyšín, kde se setkal s představiteli Lužických Srbů v sídle jejich spolku Domowina. 

Další zastávkou pracovní cesty bylo Lipsko. Zde se ministr Schwarzenberg setkal s primátorem města a rovněž vystoupil na tamní univerzitě s přednáškou „Češi a Sasové: příběh evropského sousedství".

Na závěr návštěvy navštívil ministr Schwarzenberg Památník bitvy národů v Lipsku, který bude v příštím roce připomínat 200. výročí vítězství spojeneckých armád pod vedením generála Karla Filipa Schwarzenberga nad napoleonskou Francií.

galerie

.