Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub a ředitel Úřadu pro vědeckou a technologickou politiku Bílého domu John Holdren
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Dub přijal Johna Holdrena

 

Dne 28. června 2012 přijal náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub vědeckého poradce prezidenta Obamy a ředitele Kanceláře pro politiky ve vědě a technologiích Bílého domu, Johna D. Holdrena.

Přijetí se konalo v rámci dvoudenní návštěvy J. Holdrena v České republice, kde se setká s vládní Radou pro vědu, výzkum a inovace, představiteli zainteresovaných resortů a též zástupci akademické a výzkumné obce. Tato návštěva je výrazem nové dynamiky ve vědecko-technické spolupráci mezi oběma zeměmi.

John Holdren tlumočil postoj Obamovy administrativy, že USA musejí spolupracovat ve výzkumu a vývoji nových technologií s ostatními zeměmi, neboť „výzvy jsou příliš velké a prostředky příliš omezené“. USA považují ČR za zemi s vysokou úrovní jak ve vědě, tak ve vzdělávání, včetně technického. Oceňují iniciativní přístup české strany, který byl manifestován během velké česko-americké konference Exploring the Innovation Oportunity, která se konala v březnu v Praze. Za důležitou považují rozvíjející se spolupráci v civilním jaderném výzkumu.

Náměstek Dub vysvětlil, jak velkou roli má věda a výzkum při prosazování ekonomických zájmů naší země v globalizovaném světě. Jsme si vědomi, že bez vývoje nových technologií naše země nebude dlouhodobě konkurenceschopná. Připomněl též tradici české vědy a zmínil příklady vynikajících výsledků.

Debata se věnovala vznikajícím centrům excelentního výzkumu a velkým výzkumným infrastrukturám na českém území. Obě strany též diskutovaly omezení, která brání využití existujícího potenciálu: zvláštní zmocněnec pro vědu a technologie MZV Petr Kaiser uvedl, že česká strana potřebuje zpružnit svou legislativu tak, aby odpovídala potřebám navazování mezinárodní spolupráce. Pro intenzivnější spolupráci bude vhodné zkvalitnit výměnu informací o probíhajících projektech. Je též žádoucí plně využít platných bilaterálních dohod. Pro ČR bude cenná výměna zkušeností s komerčním využitím výzkumu. Na závěr se obě strany ujistily o vůli pokračovat v započatém dialogu.

.