Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg podepsal novou konstituenční dohodu v rámci MMF

 

Ve středu 11. července 2012 podepsal za Českou republiku první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg společně s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem konstituenční dohodu zemí střední a východní Evropy v rámci Mezinárodního měnového fondu.

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve vídeňském Hofburgu za účasti rakouského spolkového prezidenta Heinze Fischera, guvernérů centrálních bank a vládních představitelů zemí vznikající konstituence.

Členy nové konstituence jsou vedle České republiky Rakousko, Maďarsko, Slovenská republika, Slovinsko, Turecko, Bělorusko a Kosovo. Dohoda vytváří předpoklady pro dlouhodobé prohlubování hospodářských vztahů České republiky s tradičními i perspektivními partnery ve střední a východní Evropě a posiluje postavení České republiky v řídících strukturách Mezinárodního měnového fondu.

Konstituenční dohody v Mezinárodním měnovém fondu stanoví principy obsazování řídících postů v příslušných konstituencích, organizaci a pracovní metody jejich kanceláří, způsob zastupování a přenosu informací ze zasedání Mezinárodního měnového a finančního výboru a Rady výkonných ředitelů členským státům konstituencí, pravidla pro konání schůzek a způsob poskytování technické pomoci v rámci příslušné konstituence.

.