Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na návštěvě v Barmě/Myanmaru

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zahájil dne 16. července svou pracovní návštěvu v Barmě/Myanmaru setkáním s barmskými politickými vězni, studentskými vůdci Generace 88 a s propuštěnými politickými vězni z "All Burma Federation Of Student Unions". Především se zajímal, jak může ČR pomoci v jejich úsilí a v podpoře demokracie a dodržování lidských práv v Barmě.


Ocenil také odvahu a postoje barmských aktivistů: "Děkuji vám za váš odvážný postoj, kterým nám připomínáte, že svoboda není samozřejmá. Často na to po 20 letech zapomínáme. Svoboda je stále v ohrožení."

Ministr Schwarzenberg se také zúčastnil setkání se zástupci etnických menšin a neziskových organizací, spoluorganizovaného společností Člověk v tísni, která je v Barmě dlouhodobě aktivní.  Potvrdil pokračování projektů pomoci a požádal účastníky, aby sami navrhli další možné oblasti rozšíření aktivit.

Během druhého dne pracovní cesty se ministr  Schwarzenberg sešel s Aun Schan Su Ťij. Při setkání zhodnotila tato celosvětově nejznámější barmská disidentka dosavadní dění a rozložení moci v zemi a poděkovala za podporu, kterou z České republiky dostává. Vrátila se také k odkazu prezidenta Václava Havla a připomněla, že jeho myšlenky a texty byly pro ni vždy inspirací i vzpruhou. Nezapomene ani na to, že Václav Havel ji navrhl na Nobelovu cenu míru, kterou v roce 1991 obdržela.

Ministr Schwarzenberg při této příležitosti předal dar vytvořený spolupracovníky Václava Havla: růži z květinové výzdoby rakve bývalého prezidenta, zalitou do skla. Růži chtěl kdysi věnovat barmské aktivistce Havel, ale nikdy se mu nepodařilo setkat se s ní osobně.

Ministr Schwarzenberg v Barmě/Myanmaru představil český program Medevac, díky kterému se dostanou nemocné barmské děti ke specializované operaci a léčení v ČR. Na palubě speciálu s ministrem přicestují už ve čtvrtek 19. července do Prahy první tři děti, které se podrobí operaci srdce. Su Ťij požádala, aby tyto projekty pokračovaly, především v oblasti zdravotnictví, kde chybí odborníci i přístroje. Dalšími oblastmi pro možnou pomoc by podle Su Ťij mělo být zemědělství a podpora drobného podnikání.
 
Ve středu 18. července 2012 jednal ministr Schwarzenberg v hlavním městě země Neipyitu se svým protějškem, barmským ministrem zahraničních věcí U Wunna Maung Lwinem, dále s ministrem pro železniční dopravu a negociátorem pro jednání se zástupci etnických menšin Aung Minem a s předsedou Dolní komory Parlamentu Thury U Shwe Mannem.

Jednání s oficiálními představiteli završilo setkání s prezidentem U Thein Seinem. Prezident poděkoval za program Medevac a za nabídku stipendií na českých vysokých školách pro barmské specialisty. Myanmar je podle něj připraven na případné investice a na setkání s obchodní delegací z České republiky.

Se všemi barmskými oficiálními představiteli hovořil o dlouhodobém zájmu České republiky o dění v Barmě/Myanmaru, o realizaci konkrétních aktivit České republiky v rámci posílení vzájemných bilaterálních vztahů, jako je realizace projektu Medevac a spolupráce ve zdravotnictví a nabídka stipendií vlády ČR k vysokoškolskému a postgraduálnímu studiu.

Vít Kolář
Ředitel tiskového odboru a mluvčí MZV

.