Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg dopravil do ČR 3 pacienty z Barmy/Myanmaru v rámci programu MEDEVAC

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg uskutečnil ve dnech 16. – 19. července 2012 pracovní cestu Barmy/Myanmaru. Speciál, kterým se ministr Schwarzenberg vracel z cesty, dopravil dětské pacienty ve věku 18 měsíců a 8 a 9 let. Děti trpí vrozenou srdeční vadou, se kterou by bez operačního zákroku, nemohly přežít. Taková operace však v Barmě není možná a uskuteční se tedy ve Fakultní nemocnici v Praze Motole.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg řekl: „Mám radost, že se podařilo tyto tři děti dopravit do České republiky a ukázalo se, že v případě potřeby spolu dokáží rezorty efektivně spolupracovat.“

"Jsme velmi rádi, že se v tomto případě nejedná pouze o jednorázovou aktivitu. Ministerstvo zdravotnictví ČR se dohodlo se zástupci Barmy/Myanmaru na dlouhodobé spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařské vědy“, uvedl Jan Růžička, ředitel Kabinetu ministra zdravotnictví:  "Jedná se o ukázkový příklad, jak mohou vnitropolitické změny přinést prospěch k rozvoji vzájemných vztahů."

"Jsem rád, že jsme mohli adekvátně zareagovat na vnitropolitické změny v Barmě, která byla desítky let uzavřena okolnímu světu, a nabídnout léčbu také malým barmským pacientům. Věřím, že naše pomoc přispěje i k budoucím dobrým vztahům s touto zemí," řekl Tomáš Urubek z odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, které program Medevac zajišťuje.  

Transport dětí se uskutečňuje v rámci programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC), který je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, kterým není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Program MEDEVAC je realizován ministerstvem vnitra v úzké spolupráci s resorty ministerstev obrany a zdravotnictví ČR.

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno přibližně 150 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7) a Libye (17). Jednalo se zejména o dětské pacienty se zraněními válečného původu, s vrozenými vadami (srdeční vady, rozštěpové vady obličeje, orthopedické vady) a s postižením pohybového aparátu vzniklým jako následek zemětřesení. V roce 2011 a 2012 přibyli dospělí pacienti zranění ve válečném konfliktu v Libyi.

.