Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg se účastní zasedání Rady pro zahraniční věci a Rady pro obecné záležitosti v Bruselu

Kdy: 23.07.2012 - 24.07.2012 , Kde: Brusel, Belgie

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se ve dnech 23. a 24. července 2012 v Bruselu účastní Rady pro zahraniční věci, Rady pro obecné záležitosti a ministerského zasedání zemí EU a Východního partnerství.

V rámci plenárního zasedání Rady pro zahraniční věci bude projednáno Jižní sousedství (Sýrie, Libye, Libanon, Egypt), následovat bude Africký blok (Súdán/Jižní Súdán, Mali/Sahel, Demokratická republika Kongo) a diskuse ke vztahům EU s Čínou. Dopolední jednání bude uzavřeno výměnou názorů ministrů na zprávu CSDP a stručnou přípravnou diskusí na setkání s ministry zahraničních věcí zemí Východního partnerství. Uskuteční se také dvě Asociační rady, a to s Izraelem a Makedonií.

Na pracovním obědě s Vysokou představitelkou pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonovou budou ministři zahraničí diskutovat o energetice a zahraniční politice EU.

Zasedání Rady pro obecné záležitosti proběhne poprvé pod předsednictvím Kypru, který bude předsedat Radě EU v nadcházejících šesti měsících a v rámci plenárního zasedání představí své programové priority. Program zasedání počítá s diskusí k Víceletému finančnímu rámci 2014-2020 a k výsledkům jednání Evropské rady (28. - 29. 6. 2012).

Ministr Schwarzenberg se dále v Bruselu zúčastní v pořadí již třetího zasedání ministrů zahraničních věcí zemí EU 27 a Východního partnerství. které se uskuteční na okraj zasedání Rady pro zahraniční záležitosti. Ministři zahraničních věcí vydají společné prohlášení k tzv. cestovní mapě Východního partnerství a projednají aktuální otázky této unijní politiky.

Východní partnerství je politikou EU vůči jejím východoevropským sousedům - Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii, Moldavsku a Ukrajině. Bylo zahájeno v květnu 2009 na summitu v Praze. Hlavním cílem Východního partnerství je politické i ekonomické přibližování partnerských zemí k Evropské unii a napomáhání jejich reformnímu úsilí. Patří mezi dlouhodobé zahraničněpolitické priority České republiky.

.