Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub, velvyslanec ČR v Thajsku Vítězslav Grepl, velvyslanec ČR v Argentině Petr Kopřiva
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Představení nových ambasadorů v Argentině a Thajsku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub přivítal 23. srpna 2012 v Černínském paláci téměř sedm desítek zástupců firem a podnikatelského sektoru.

Příležitostí pro neformální setkání bylo představení nových velvyslanců České republiky v Argentině a v Thajsku Petra Kopřivy a Vítězslava Grepla zástupcům firem a konzultace na téma možné podpory českého byznysu v zemích jejich působení.

Oba nastupující velvyslanci ve svých projevech zdůraznili, že rozvoj vzájemných hospodářských vztahů bude jednou z hlavních priorit jejich agendy a potvrdili zájem o úzkou spolupráci mezi velvyslanectvím a českými firmami.

Argentina je v Latinské Americe pro ČR tradičním partnerem, třetím nejdůležitějším po Mexiku a Brazílii, s mnoha příležitostmi pro české firmy. Objem obchodní výměny dosáhl v minulém roce 171,7 mil. USD, z toho vývoz činil 85,8 mil. USD a dovoz 85,9 mil. USD.

Thajsko představuje největšího obchodního partnera ČR v rámci sdružení ASEAN a je zároveň druhou největší exportní destinací v této oblasti. Hodnota vývozu do Thajska činila v uplynulém roce 153,4 mil. USD a skýtá nadále velký nevyužitý potenciál. České společnosti se již podílely či podílejí na projektech v sektorech energetiky nebo strojírenství, nové možnosti se otevírají v oblasti ochrany životního prostředí.

Setkání nových velvyslanců s podnikateli před jejich odjezdem do země působení se stalo dobrou tradicí, která podtrhuje nový přístup české diplomacie k podpoře ekonomických zájmů ČR v zahraničí.

.