Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Do České republiky přicestovali syrští pacienti v rámci programu MEDEVAC

 

Dne 29.8.2012 přicestovali do ČR dva syrští pacienti, kteří se v rámci programu MEDEVAC podrobí léčbě ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Pacienti byli vybráni ve spolupráci s českým zastupitelským úřadem v Ammánu a organizací Člověk v tísni.

Vedle politických a bezpečnostních rozměrů syrské krize MZV sleduje její humanitární aspekty a snaží se pomoci postiženému syrskému obyvatelstvu. ČR v letošním roce již přispěla na pomoc uprchlíkům v regionu i na pomoc uvnitř Sýrie finanční částkou v celkové výši 7,5 mil Kč. Vzhledem k pokračujícímu konfliktu nyní probíhá výběrové dotační řízení na projekty okamžité pomoci prostřednictvím českých nevládních organizací a jejich místních partnerů.

MZV v současné době spolupracuje s Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zdravotnictví na Programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Sýrie, který by měl v příštích týdnech pokračovat výběrem dalších pacientů-syrských uprchlíků v Jordánsku, Turecku či v Libanonu, kterým by se v ČR dostalo odborné léčby.

.