Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg navštívil Gruzii

 

V pondělí 17. září 2012 navštívil první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg Gruzii. Cestu uskutečnil společně s ministry zahraničních věcí Litvy, Lotyšska, Rumunska a Bulharska.

Cílem návštěvy pěti ministrů zahraničních věcí  bylo bezprostředně před parlamentními volbami, které se uskuteční 1. října, zdůraznit jejich význam pro další vývoj země a také odpovědnost, kterou za jejich zdárný průběh nese jak vládní koalice, tak i opoziční politické strany.

Ministři jednali s ustavnimi činiteli Gruzie v čele s prezidentem Michailem Saakašvilim, předsedou parlamentu Davidem Bakradzem, předsedou Národní bezpečnostní rady Giorgiem Bokeriou a se svým resortním kolegou Grigolem Vašadzem. Setkali se také s představiteli opozičních stran, tj. předsedou strany  Gruzínský sen Bidzinou Ivanišvilim, předsedou Křesťanských demokratů Giorgiem Targamadzem, předsedou strany Noví praví Davidem Gamkrelidzem a generálním tajemníkem Strany práce Josifem Šatberašvilim.

Kromě jednání s gruzínskými politickými představiteli se ministři setkali rovněž s vedoucím monitorovací mise EU Andrzejem Tyszkiewiczem a zástupci nevládních organizací.

Na jednáních s gruzínskými partnery ministři zdůraznili, že volby by měly být rozhodnuty ve volebních místnostech a varovali před důsledky přílišné polarizace politické scény.

.