Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub a velvyslanec ČR v Norsku Milan Dufek
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub představil firmám nového velvyslance v Norsku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub přivítal 13. září 2012 v Černínském paláci více než dvě desítky zástupců firem a podnikatelského sektoru.

Příležitostí pro neformální setkání bylo představení nového velvyslance ČR v Norském království pana Milana Dufka zástupcům firem a konzultace na téma podpory českého byznysu v Norsku a Skandinávii. Nastupující velvyslanec Dufek ve svém projevu zdůraznil, že ČR a Norsko mají ty nejlepší předpoklady pro další rozvoj vzájemných obchodních vztahů. Obě země jsou členy NATO a EHP (Evropského hospodářského prostoru). Neexistují žádné nevyřešené politické problémy, které by bránily z formálního hlediska dalšímu rozšiřování obchodních a ekonomických vztahů. Norsko se svými dodávkami zemního plynu navíc významným způsobem podílí na energetické bezpečnosti ČR.

Norsko představuje 22. nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky. Objem českého exportu do této skandinávské země pravidelně roste. V roce 2011 zaznamenal plus o více jak 14 % a v prvním pololetí 2012 již téměř o 17 %. Největší potenciál Norska představuje off-shore těžba ropy, která se neustále rozvíjí. Nezbytná výstavba infrastruktury nabízí řadu subdodavatelských možností pro české firmy. Mezi současné hlavní exportní položky patří vývoz automobilů Škoda, dále vývoz strojírenských a železářských výrobků a kvalitního českého piva. Norský trh má mimořádný absorpční potenciál a kvalitnímu českému zboží se na tamním trhu daří.

Setkání nových ambasadorů s podnikateli před jejich odjezdem do země působení se stalo dobrou tradicí, která podtrhuje nový přístup české diplomacie k podpoře ekonomických zájmů ČR v zahraničí.

.