Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Odhalení busty Václava Havla za přítomnosti generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda, velvyslance ČR při Radě Evropy Tomáše Bočka a Martina Palouše ředitele zahraničních programů Knihovny Václava Havla
Foto: Council of Europe
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Odhalení busty Václava Havla v sídle Rady Evropy ve Štrasburku

 

V úterý 2. října 2012 byla v Paláci Evropy ve Štrasburku slavnostně odhalena busta Václava Havla. Akce se konala pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Autorem busty je akademický sochař Lubomír Janečka. Ministerstvo zahraničních věcí na místě zastupoval velvyslanec ČR při Radě Evropy Tomáš Boček.

Slavnostnímu aktu v sídle Rady Evropy předcházela přednáška ředitele zahraničních programů Knihovny Václava Havla Martina Palouše na téma "Václav Havel a Rada Evropy" s následnou diskusí. Vedle toho byla zahájena výstava přípravných skic Lubomíra Janečky a deseti velkoformátových portrétů z cyklu Odcházení akademického malíře Jiřího Sozanského.

Projekt inicioval na základě přání generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda, který chtěl umístit bustu na čestné místo v sídle RE, ministr Karel Schwarzenberg. Vše se podařilo uskutečnit díky úzké spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Knihovna je donátorem busty, k jejímuž zhotovení vyzvala akademického sochaře Lubomíra Janečku a získala souhlas paní Dagmar Havlové s jejím umístěním. Ministerstvo zahraničí pomohlo organizačně a technicky zajistit převoz a instalaci děl a doprovodný program.

Umělecké předměty v sídle Rady Evropy jsou tradičně dary členských států a busta Václava Havla tak je prvním darem České republiky Radě Evropy.

Vít Kolář, ředitel TO a mluvčí

.