Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jednání Karla Schwarzenbergra s Hillary R. Clinton
Foto: Mrákota
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jednání Karla Schwarzenberga s Hillary R. Clintonovou

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v rámci své pracovní návštěvy USA jednal dne 21. září 2012 s ministryní zahraničních věcí Hillary R. Clintonovou.

Schůzka poskytla příležitost k diskusi česko-americké relace v celé její šíři. Hlavním tématem společného jednání byla zejména problematika bezpečnostního vývoje v Sýrii a ostatních zemích blízkovýchodního regionu. Hillary Clintonová velmi ocenila Českou republiku za zastupování amerických zájmů v Sýrii. V této souvislosti ministři hovořili i o otázce možné hrozby použití chemických nebo biologických zbraní. Ministr Schwarzenberg řekl, že "v takovém případě se bude muset jednat velice rychle". Ministryně Clintonová upřímně přivítala připravenost České republiky poskytnout odborníky, kterými v této oblasti disponuje. Rovněž vyjádřila poděkování za alianční působení České republiky v Afghánistánu.

Dalším tématem byla oblast demokratizačních procesů a ochrany lidských práv. Ministryně Clintonová ocenila nejen dlouhodobé aktivní působení České republiky v této oblasti, ale i osobní angažovanost ministra Schwarzenberga. Ministři se v následné debatě věnovali mimo jiné aktuálnímu dění v Barmě, zejména v souvislosti s právě proběhnuvší návštěvou Su Ťij ve Washingtonu i nedávnou cestou ministra Schwarzenberga do Barmy.

Podle ministra Schwarzenberga potřebuje Barma pomoci, s čímž ministryně Clintonová plně souhlasila a vyzvala Českou republiku k zachování stávající podpory procesu změn v Barmě. V závěru schůzky ocenil ministr Schwarzenberg otevřenost, která je pro jejich vzájemná jednání typická. Ministryni Clintonovou označil za "vynikající ministryni zahraničních věcí".

galerie

Jednání K. Schwarzenbergra s Hillary R. Clinton

.