Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na 67. zasedání Valného shromáždění OSN

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se v rámci své pracovní návštěvy USA účastní ve dnech 24. - 28. září 2012 zasedání 67. Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, kde doprovází prezidenta republiky Václava Klause jako vedoucího delegace ČR.

Před zahájením jednání se v neděli 23. září 2012 ministr Schwarzenberg zúčastnil české mše ve farnosti Our Lady of Mount Carmel, kde také pohovořil se zástupci místní krajanské komunity.

V podvečer se sešel s ministrem zahraničních věcí Brazílie Antoniem de Aguiar Patriotou. V úvodu setkání pozval brazilský ministr Karla Schwarzenberga na pracovní návštěvu Brazílie. Ocenil pokrok v rozvoji vzájemných vztahů obou zemí a zájem na pokračování programu zaměřeného na rozvoj vědy a technologií. Ministr Schwarzenberg zopakoval pozvání pro prezidentku Dilmu Roussefovou a pro ministra zahraničních věcí Antônia de Aguiar Patriotu k návštěvě ČR. Připomněl také, že Brazílie je největším obchodním partnerem ČR v Jižní Americe a přestože český export dosáhl v uplynulých letech významného nárůstu, existují ještě další možnosti prosazení českých výrobků a zboží na místním trhu. Ministři si dále vyměnili názory na vývoj politické a hospodářské situace v Jižní Americe a Evropě a rovněž bezpečnostně politický vývoj v Sýrii.

Během zasedání Valného shromáždění OSN se ministr Schwarzenberg zúčastní zahájení všeobecné rozpravy a bude přítomen vystoupení prezidenta republiky Václava Klause. Všeobecné rozpravy se dle očekávání zúčastní hlavy států, předsedové vlád, ministři zahraničních věcí a další vysocí představitelé všech 193 členských států OSN.

Ministr Schwarzenberg dále absolvuje jednání na vysoké úrovni k vládě práva, zúčastní se ministerského zasedání ke konceptu odpovědnosti chránit a ministerské konference na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Na závěr absolvuje ministerské setkání Skupiny přátel Jemenu a politický dialog ministrů států EU s USA. Během programu v OSN uskuteční šéf české diplomacie jako každý rok četné bilaterální schůzky s ministry zahraničních věcí členských států OSN.

.