Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2012_09_24_karel_schwarzenberg_na_67_zasedani_vs_osn
Foto: Karel Šrol (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na 67. zasedání Valného shromáždění OSN

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se v rámci své pracovní návštěvy USA účastní ve dnech 24. - 28. září 2012 zasedání 67. Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, kde doprovází prezidenta republiky Václava Klause jako vedoucího delegace ČR.

Před zahájením jednání se v neděli 23. září 2012 ministr Schwarzenberg zúčastnil české mše ve farnosti Our Lady of Mount Carmel, kde také pohovořil se zástupci místní krajanské komunity.

V podvečer se sešel s ministrem zahraničních věcí Brazílie Antoniem de Aguiar Patriotou. V úvodu setkání pozval brazilský ministr Karla Schwarzenberga na pracovní návštěvu Brazílie. Ocenil pokrok v rozvoji vzájemných vztahů obou zemí a zájem na pokračování programu zaměřeného na rozvoj vědy a technologií. Ministr Schwarzenberg zopakoval pozvání pro prezidentku Dilmu Roussefovou a pro ministra zahraničních věcí Antônia de Aguiar Patriotu k návštěvě ČR. Připomněl také, že Brazílie je největším obchodním partnerem ČR v Jižní Americe a přestože český export dosáhl v uplynulých letech významného nárůstu, existují ještě další možnosti prosazení českých výrobků a zboží na místním trhu. Ministři si dále vyměnili názory na vývoj politické a hospodářské situace v Jižní Americe a Evropě a rovněž bezpečnostně politický vývoj v Sýrii.

Během zasedání Valného shromáždění OSN se ministr Schwarzenberg zúčastní zahájení všeobecné rozpravy a bude přítomen vystoupení prezidenta republiky Václava Klause. Všeobecné rozpravy se dle očekávání zúčastní hlavy států, předsedové vlád, ministři zahraničních věcí a další vysocí představitelé všech 193 členských států OSN.

Ministr Schwarzenberg dále absolvuje jednání na vysoké úrovni k vládě práva, zúčastní se ministerského zasedání ke konceptu odpovědnosti chránit a ministerské konference na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Na závěr absolvuje ministerské setkání Skupiny přátel Jemenu a politický dialog ministrů států EU s USA. Během programu v OSN uskuteční šéf české diplomacie jako každý rok četné bilaterální schůzky s ministry zahraničních věcí členských států OSN.

.