Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vrchní ředitel Jukl na konferenci Agentury pro jadernou energii OECD

Kdy: 25.09.2012 , Kde: Praha, Hotel Ambassador

Vrchní ředitel sekce ekonomické MZV p. Ivan Jukl přednesl úvodní vystoupení na odborné konferenci Agentury pro jadernou energii OECD (Nuclear Energy Agency, NEA), která byla pod názvem "12th Information Exchange Meeting - Actinide and Fission Product Partitioning and Transmutation (12th IEMPT)" zahájena dne 25. září 2012 v pražském hotelu Ambassador.

Hlavním tématem konference se stala problematika eliminace radioaktivních odpadů v jaderné energetice. Ministerstvo zahraničních věcí jako koordinátor spolupráce s OECD na uskutečnění akce poskytlo dobrovolný finanční příspěvek.

Agentura pro jadernou energii náleží mezi „dceřiné“ organizace OECD. Mezi její hlavní úkoly patří řešení technických a legislativních problémů spojených s rozvojem jaderné energetiky. Organizace v ČR mj. úzce spolupracuje s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži (ÚJV), Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Účastníci pražského setkání jednali zejména o metodách recyklace, novém využití a způsobech likvidaci radioaktivních odpadů. Předchozí semináře na obdobné téma se uskutečnily v roce 2006 v Nimes (Francie), v roce 2008 v Mito (Japonsko) a v roce 2010 v San Francisku (USA). Podrobnější informace lze nalézt na stránkách Nuclear Energy Agency (NEA).

.