Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na slavnostním zahájení Valného shromáždění OSN

 

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2013.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se 25. září 2012 v New Yorku zúčastnil slavnostního zahájení 67. zasedání Valného shromáždění OSN.

Zasedání svým projevem otevřel generální tajemník OSN Pan Ki Moon, který důrazně odmítl jakékoliv pohrůžky vojenskými akcemi a podobné vojenské útoky označil za zničující.

S jedním z dalších projevů vystoupil i prezident USA Barack Obama. Varoval Írán, že Spojené státy udělají vše pro to, aby zabránily Íránu získat jaderné zbraně. Zároveň tvrdě odsoudil rozsah protestů proti filmu Nevinnost muslimů, které již stály životy čtyř amerických občanů.

Po vyslechnutí úvodních projevů se ministr Schwarzenberg sešel k bilaterální schůzce s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Kataru, šejkem Hamadem Bin Jassim Bin Jabr Al-Thanim. V průběhu schůzky ministr Schwarzenberg ocenil kvalitu vzájemných politických i hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi, které se v posledním období natolik zintenzívnily, ze se ČR rozhodla otevřít své diplomatické zastoupení v Doha, hlavním městě Kataru. Následně ministři projednali některé detaily, související s tímto připravovaným krokem. K podobnému recipročnímu kroku vyzval ministr Schwarzenberg i katarskou stranu. Stranou samozřejmě nezůstaly ani otázky, související s aktuálním bezpečnostním a politickým vývojem v regionech Blízkého východu a Severní Afriky.

Později se ministr Schwarzenberg zúčastnil společného setkání ministrů zahraničí všech členských států EU a Transatlantické večeře, kterou hostila ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová.

přílohy

Slavnostní zahájení Valného shromáždění OSN

.