Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Závěrečná jednání ministra Schwarzenberga na Valném shromáždění OSN

 

Poslední část návštěvy prvního místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky Karla Schwarzenberga v New Yorku na zasedání 67. Valného shromáždění Organizace spojených národů byla z velké části věnována účasti na několika společných ministerských setkáních zaměřených na hledání řešení některých aktuálních problémů konkrétních zemí či regionů jako je například setkání Skupiny přátel Jemenu či schůzka k situaci v Sýrii svolaná ministryní zahraničních věcí USA Hillary Clinton.

Došlo však i na bilaterální jednání s ministry zahraničních věcí Džibutska či Iráku. Džibutskému ministrovi zahraničních věcí Mahamoudovi Ali Youssoufovi poděkoval ministr Schwarzenberg za pomoc, kterou jeho země poskytuje v boji s piráty působícími ve vodách Somálska a okolních zemí. Tématu Somálska a jeho politického a bezpečnostního vývoje byla ostatně věnována podstatná část této schůzky. Ministr Youssouf se vyjádřil v tom směru, že zvolení nového somálského prezidenta a přijetí nové ústavy dává dobrou šanci na stabilizaci situace v zemi. Postupné oslabování pozic extremistických skupin je toho prý dobrým dokladem. Za zásadní kroky, které je nezbytné učinit pro vytvoření stabilní situace v Somálsku považuje ministr Youssouf svolání dárcovské konference, která by dokázala zemi zajistit dostatečný příliv finanční a hospodářské rozvojové pomoci. “Pirátství a terorismus je problém pro všechny a k boji proti němu musí všechny země postupovat společně” uvedl ministr Youssouf, kterého v rámci rozvoje vzájemných vztahů následně pozval ministr Schwarzenberg na pracovní návštěvu do Prahy.

Schůzka s ministrem zahraničních věcí Iráku Hošjárem Zibárím měla jako své hlavní téma vývoj bezpečnostní situace nejen v Iráku a v okolních zemích jako je Sýrie či Irán. Ministr Schwarzenberg se během ní snažil zjistit pohled irácké strany na aktuální dění v regionu a její názor na jeho budoucí vývoj. Za pozitivní označil ministr Schwarzenberg informaci, že došlo k uklidnění napjatých vztahů mezi sunitskou většinou a kurdskou menšinou v Iráku. Pohled na situaci v Sýrii již tolik optimismu neskýtal a obě strany se mimo jiné shodly na tom, že pokračující konflikt, který sebou přináší velký nárůst počtu uprchlíků z řad syrských občanů, zvětšuje i možnosti různých extremistických skupin získávat v jejich řadách nové sympatizanty.

.