Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pere Lachaise, u pomníku čs.legionářů
Foto: Pavla Veličkinová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na pracovní návštěvě Francie

Kdy: 04.10.2012 , Kde: Paříž, Francie

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uskutečnil dne 4. října pracovní návštěvu Francie.

Po příletu do Paříže navštívil ministr Schwarzenberg hřbitov Père Lachaise, kde za přítomnosti zástupců obce sokolské, spolku bývalých bojovníků a představitelů krajanské obce položil květiny k pomníku československých legionářů. Poté položil květiny u hrobu českého malíře Františka Kupky a připomněl, že byl nejen jedním z nejlepších českých umělců, ale také velkým vlastencem.

Ministr poté jednal s poradcem francouzského prezidenta Paulem Jean-Ortizem, a to především o pohledu Francie na vývoj v Evropské unii. Ze zahraničně politických otázek byla zmíněna Gruzie po nedávných parlamentních volbách, vývoj situace na Blízkém východě a ve Východní Evropě.

S Élisabeth Guigou, předsedkyní Výboru pro zahraniční věci Národního shromáždění, diskutovali především o finančních záležitostech Evropské unie, o jejím rozšíření, eurozóně, bankovní unii, jednotném bankovním dohledu i budoucnosti hospodářské a měnové unie. 

V odpoledních hodinách se ministr Schwarzenberg sešel se svým francouzským protějškem Laurentem Fabiusem. Oba ministři se shodli, že úroveň vzájemných vztahů ČR a Francie je výborná. Na jaře 2013 má Českou republiku navštívit premiér Jean-Marc Ayrault. Ministři se shodli na potřebě větší spolupráce v oblasti vědy a výzkumu a vyjádřili zájem o aktualizaci Akčního plánu strategického partnerství. Ten upřesňuje konkrétní spolupráci v mnoha oblastech, např. v zahraničních a ekonomických vztazích, energetice, obraně a bezpečnosti, vzdělání a kultuře a je již dobře vyzkoušeným nástrojem konkrétních forem spolupráce. Kladně hodnotili spolupráci pracovní skupiny pro energetiku.

Na závěr pozval ministr Schwarzenberg ministra Fabiuse na návštěvu České republiky.

.