Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg schválil okamžitou humanitární pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg schválil s ohledem na eskalaci konfliktu v Sýrii okamžitou humanitární pomoc syrskému obyvatelstvu a uprchlíkům v Jordánsku v celkové výši 7.5 mil. Kč. Na základě výběrového dotačního řízení byly podpořeny tři projekty českých nevládních organizací:

  • Projekt SOS Sýrie - Zdravotnická a psychosociální pomoc obětem syrského konfliktu - Člověk v tísni v rámci podpořeného projektu poskytuje v součinnosti s místními partnery zdravotní a psycho-sociální pomoc uvnitř Sýrie, včetně asistence uprchlíkům směřujícím do Jordánska.
  • Projekt Krize v Sýrii, naléhavá pomoc pro uprchlíky - zaměřený na uprchlíky v Jordánsku, kteří žijí mimo uprchlické tábory, přímo v místních komunitách. Charita ČR ve spolupráci s Caritas Jordan jim pomáhá s nalezením přístřeší a základní obživy.
  • Projekt Zajištění odpovídajícího přístřeší pro obzvláště ohrožené rodiny syrských uprchlíků v utečeneckém táboře Za´atari v severním Jordánsku - Diakonie ČR ve spolupráci s Luterským světovým svazem (LWC) a UNHCR zajišťuje zejména dodávku obytných kontejnerů a o adaptaci dosavadních táborových stanů na zimu.

V letošním roce poskytla ČR z humanitárního rozpočtu MZV na pomoc obyvatelstvu Sýrie i syrským uprchlíkům v regionu již celkem 14 mil. Kč. V březnu 2012 byly uvolněny 3 mil. Kč pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na regionální program pomoci uprchlíkům ze Sýrie v Jordánsku, Turecku, Libanonu a Iráku. V červnu poskytla ČR humanitární pomoc ve výši 3,5 mil. Kč přímo pro Sýrii, a to prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC).

Kromě humanitární pomoci z rozpočtu MZV realizuje ČR také program MEDEVAC (medicínské evakuace lidí z oblastí postižených konfliktem či katastrofou a potřebujících náročné lékařské ošetření) v gesci Ministerstva vnitra. V ČR se již léčili dva syrští uprchlíci pobývající v Jordánsku; léčení dalších 10 syrských uprchlíků se připravuje.

ČR se rovněž aktivně zapojila do mise, kterou Evropská komise vyslala do Jordánska a jejímž vedoucím byl český expert. Cílem mise bylo zmapovat aktuální humanitární potřeby syrských uprchlíků a zajistit distribuci materiální humanitární pomoci z členských zemí EU.

Česká republika se aktivně zapojuje do politických debat na bilaterální úrovni či multilaterálních fórech. Je přesvědčena, že absolutní prioritou je zastavení násilí v zemi a umožnění přechodu k demokratickému systému. V tomto duchu vystoupili čeští zástupci při zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě, na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Na MZV se také pravidelně schází meziresortní pracovní skupina, která se krizí v Sýrií a českou reakcí na ni intenzivně zabývá a poskytuje podporu velvyslanectví ČR v Damašku, které jako jeden z mála zastupitelských úřadů evropských zemí nadále plně funguje.

.