Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se zúčastnil setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se dne 25. října 2012 zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu ve Varšavě. Schůzky se zúčastnil také eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle a jako zvláštní hosté byli polským předsednictvím V4 přizváni ministři zahraničních věcí Řecka, Bulharska a Rumunska.

Před zahájením jednání uctili ministři zemí Visegrádské skupiny památku Ryszarda Siwiece, který se v srpnu 1968 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské  smlouvy na místě Národního stadionu, v jehož  prostorách se odehrála dnešní  jednání  ministrů.

Během již tradičního setkání v tomto formátu ministři V4 a západního Balkánu diskutovali aktuální stav rozšíření EU o státy západního Balkánu, vyměnili si názory na další proces evropské integrace a aktivity V4 vůči západnímu Balkánu, mezi něž patří např. iniciativa  fondu pro západní Balkán inspirovaného modelem Mezinárodního Visegrádského fondu, či návrh polského předsednictví na ustavení platformy expertů pro západní Balkán v oblasti vlády práva a základních svobod. V souvislosti s probíhajícím zasedáním Rady pro justici a vnitro v Lucemburku vyzvali ministři západobalkánské partnery k podniknutí veškerých kroků k zabránění  zneužívání bezvízového režimu a vyjádřili přesvědčení, že tím bude situace uspokojivě vyřešena.

Při této příležitosti ministři informovali o výzvě Mezinárodního Visegrádskeho fondu k předkládání návrhů projektů na podporu spolupráce nevládního sektoru zemí západního Balkánu v rámci programu Visegrád+ ve výši 300 tis. EUR ve třech oblastech vlády práva, dobrého vládnutí a regionální spolupráce.

Ministr Karel Schwarzenberg rovněž jednal s polským ministrem zahraničních věcí Radoslawem Sikorskim. V průběhu jednání ministři prodiskutovali aktuální bilaterální témata včetně otázek energetické bezpečnosti a rozšíření spolupráce v rámci Česko-polského fóra.

.