Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2012_10_25_ministr_schwarzenberg_u_pomniku_ryszarda_siwiece
Foto: Radek Šedivý (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se zúčastnil setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se dne 25. října 2012 zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu ve Varšavě. Schůzky se zúčastnil také eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle a jako zvláštní hosté byli polským předsednictvím V4 přizváni ministři zahraničních věcí Řecka, Bulharska a Rumunska.

Před zahájením jednání uctili ministři zemí Visegrádské skupiny památku Ryszarda Siwiece, který se v srpnu 1968 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské  smlouvy na místě Národního stadionu, v jehož  prostorách se odehrála dnešní  jednání  ministrů.

Během již tradičního setkání v tomto formátu ministři V4 a západního Balkánu diskutovali aktuální stav rozšíření EU o státy západního Balkánu, vyměnili si názory na další proces evropské integrace a aktivity V4 vůči západnímu Balkánu, mezi něž patří např. iniciativa  fondu pro západní Balkán inspirovaného modelem Mezinárodního Visegrádského fondu, či návrh polského předsednictví na ustavení platformy expertů pro západní Balkán v oblasti vlády práva a základních svobod. V souvislosti s probíhajícím zasedáním Rady pro justici a vnitro v Lucemburku vyzvali ministři západobalkánské partnery k podniknutí veškerých kroků k zabránění  zneužívání bezvízového režimu a vyjádřili přesvědčení, že tím bude situace uspokojivě vyřešena.

Při této příležitosti ministři informovali o výzvě Mezinárodního Visegrádskeho fondu k předkládání návrhů projektů na podporu spolupráce nevládního sektoru zemí západního Balkánu v rámci programu Visegrád+ ve výši 300 tis. EUR ve třech oblastech vlády práva, dobrého vládnutí a regionální spolupráce.

Ministr Karel Schwarzenberg rovněž jednal s polským ministrem zahraničních věcí Radoslawem Sikorskim. V průběhu jednání ministři prodiskutovali aktuální bilaterální témata včetně otázek energetické bezpečnosti a rozšíření spolupráce v rámci Česko-polského fóra.

.