Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg
Foto: Jonas Kambli
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg: český obranný průmysl má dobrou perspektivu

 

(Archivní článek, platnost skončena 14.06.2014.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vystoupil dnes v Brně na valné hromadě Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR s projevem. Mimo jiné v něm zdůraznil, že zájmem státu je disponovat životaschopným obranným průmyslem, který dokáže produkovat alespoň část materiálu nezbytného pro zabezpečení obranyschopnosti země. Stát pak musí pomoci tomuto průmyslu vykročit za hranice.

Podle ministra česká diplomacie proaktivně hledá nové příležitosti pro toto specifické odvětví, jehož vývoz v minulém roce dosáhl rekordní výše téměř 7 mld. korun. "Podpora českého exportu a investice je stále důležitější rolí ministerstva zahraničních věcí. Díky síti zastupitelských úřadů v zahraničí můžeme významně přispět k úspěchu českých výrobců z tohoto odvětví," řekl ministr Schwarzenberg v Brně. 

Ministr zahraničních věcí dále řekl:
- Výroba a vývoz zbraní u nás vskutku mají dlouhou tradici. Současně má, podle mého názoru, český obranný a bezpečnostní průmysl dobré perspektivy k dalšímu růstu.
- Český obranný a bezpečnostní průmysl nyní ztělesňuje směr, kterým se české hospodářství musí ubírat, chce-li zůstat konkurenceschopné a zajistit této zemi prosperitu. Jde o odvětví úzce propojené s výzkumem a vývojem, odvětví produkující výrobky svysokou přidanou hodnotou. V neposlední řadě jde v některých případech o významného regionálního zaměstnavatele.
- Zájmem státu je disponovat životaschopným obranným průmyslem, který dokáže produkovat alespoň část materiálu nezbytného pro zabezpečení obranyschopnosti země. Je zřejmé, že v podmínkách České republiky životaschopnost nezajistí tuzemské akvizice. Stát proto musí pomáhat tomuto průmyslu vykročit za české hranice. Akvizice jsou samozřejmě důležité, ale předpokládám, že na toto téma bude mluvit pan ministr obrany.  
- V prostředí, kde dlouhodobě přežívají a prosperují jen dostatečně silní hráči, pokládám zanezbytné, aby se český obranný a bezpečnostní průmysl zapojoval do mezinárodních programů a řetězců spolupráce. Logickými prioritami jsou spojenci (například USA) a spojenecké platformy EU, NATO, ale také Visegrádská čtyřka. Příležitosti se otevírají po všech těchto liniích. Zdůraznil bych zde pozornost, jež je obrannému průmyslu aktuálně věnována v Evropské unii.
- V době rozpočtových škrtů a omezování personálních kapacit však není vždy snadné plnit tuto podpůrnou roli (ze strany české diplomacie) vedle řady jiných povinností, které jsou na české diplomaty kladeny. Nutí nás to prioritizovat naši činnost, uvědomit si, co je prioritou, a to také v rámci ekonomické diplomacie. Statisticky tvoří vojenský materiál necelý jeden den celkového ročního vývozu z ČR (cca 0,2 procenta celkového ročního vývozu z ČR).
- Jde o vysoce specifické odvětví. Ministerstvo zahraničních věcí si to plně uvědomuje. Proto iniciovalo a koordinovalo přípravu „Strategie vztahu státu a obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky“. Tento nový mezirezortní strategický dokument prochází schvalováním a má za cíl podpořit průmysl zefektivněním synergie jednotlivých nástrojů různých státních institucí. Předpokládám, že bude brzy přijat na vládní úrovni. Úspěšná realizace Strategie bude záviset také na dialogu s vámi.

přílohy

Vystoupení K. Schwarzenberga na valné hromadě AOBP ČR 98 kB pdf (Acrobat dokument) 13.6.2013

.