Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě

 

Ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády ČR Karel Schwarzenberg se dne 26. února 2013 účastnil jednání na vysoké úrovni v rámci 22. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě.

Ministr Schwarzenberg přednesl projev v plénu 22. Zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě. Ve svém vystoupení se zaměřil na význam občanské společnosti, jejíž role při rozvoji a ochraně lidských práv je nezastupitelná. Zdůraznil, že pokud nějaká země není schopna chránit aktéry občanské společnosti, tak musí nastoupit úsilí mezinárodního společenství. Upozornil, že jsme svědky v posledních letech velmi znepokojivého trendu útoků na občanskou společnost. Za posledních 6 let ve více než 50 zemí vlády podnikly konkrétní kroky omezující činnost občanské společnosti. Tyto snahy jsou nejen nepřijatelné, ale jedná se i o velkou chybu těchto zemí, které se zbavují obrovského potenciálu občanské společnosti a znemožňují sociální pokrok.

V této souvislosti zmínil konkrétní země, kde dochází k útokům na občanskou společnost. Uvedl KLDR a Eritreu, kde občanská společnost prakticky neexistuje, a případy nedobrovolných zmizení v Súdánu a mučení v Íránu. Upozornil též na poslední případy omezování činnosti nevládních organizací v Ruské federaci a Egyptě, jakož i o přijetí v Bělorusku zákona zakazujícího šíření „nečestných" informací o politické, hospodářské a sociální situaci v zemi.
Na závěr svého vystoupení K. Schwarzenberg ocenil výsledky práce Rady pro lidská práva a vyjádřil přesvědčení, že ve 21. století se státům podaří zachovat pluralitu hlasů svých společností.

V průběhu pobytu v Ženevě se uskutečnilo rovněž bilaterální jednání s mexickým ministrem zahraničních věcí José Antonio Meade Kuribreñou. V rámci bilaterálního setkání projednali oba ministři vzájemnou spolupráci na půdě Rady pro lidská práva v Ženevě. Dalším tématem setkání byly otázky spojené se zintenzivněním vzájemných setkávání zástupců obou zemí a aktuální politický a ekonomický vývoj. Stranou nezůstala ani možnost podpory mexického kandidáta do čela WTO.

Na závěr pracovní cesty se uskutečnil oběd se zástupci významných nevladních organizací a byly prodiskutovány otázky navazující na vystoupení ministra Schwarzenberga v Radě pro lidská práva a související s prací a postavením nevladních organizací ve světě.

Ministr Schwarzenberg na zasedání Rady pro lidská práva v ŽenevěKarel Schwarzenberg a José Antonio Meade Kuribreña

přílohy

Projev ministra Schwarzenberga na 22. zasedání Rady pro... 44 kB doc (Word dokument) 26.2.2013

.