Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg, profesor Michal Mejstřík, náměstek Tomáš Dub, vrchní ředitel Ivan Jukl
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg hostil Ekonomické grémium

Kdy: 05.03.2013 , Kde: Praha, Černínský palác

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg dne 5. března 2013 v Černínském paláci hostil zasedání Ekonomického grémia ministra zahraničních věcí. Bylověnováno především diskuzi o podpoře vnějších ekonomických vztahů ze strany státu.

Na jednání, kterého se zúčastnila řada renomovaných českých ekonomů, představitelů akademického sektoru a podnikatelské sféry, potvrdil ministr Schwarzenberg, že tzv. ekonomická diplomacie patří mezi hlavní priority MZV. V této souvislosti poukázal na tzv. Desatero, které představuje deset klíčových aktivit, které nabízí MZV podnikatelům a firmám.

Účastníci se shodli, že zahraniční síť ČR pod správou MZV tvoří páteřní infrastrukturu podpory exportu a rozvoje internacionalizace českých podniků. Nezastupitelnou roli mají rovněž projekty v oblasti rozvojové spolupráce, zejména ve spojeních s komerční návazností. Nezanedbatelnou pozici má MZV v oblasti mezinárodní spolupráce ve vědě a výzkumu.

Grémium potvrdilo, že ekonomická diplomacie má pro sběr a analýzy informací a signálů o tom, co světové trhy chtějí, nezastupitelné místo. Nástrojem předávání znalostí o globálních trzích musí být otevřený dialog, při kterém jsou souhrnné analytické znalosti a informace předány podnikatelské sféře. Ekonomická diplomacie pak musí být schopna rychle a účinně pomoci při uplatnění nových řešení našich firem na zahraničních trzích. Takto nastavený model ekonomické diplomacie, ať už se jedná o oblast posílení konkurenceschopnosti existujících firem, či o oblast inovačního podnikání nebo o oblast komercionalizace v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce, představuje konkrétní přínos MZV k posílení konkurenceschopnosti ČR.

Na závěr zasedání uvítali účastníci informace o připravované dohodě Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu, která by měla zefektivnit úsilí klíčových rezortů ve prospěch podpory českého vývozu na zahraniční trhy.

Desatero - prolink, viz příloha v PDF

přílohy

Desatero - Ekonomické zájmy ČR v zahraničí 731 kB pdf (Acrobat dokument) 6.3.2013

.