Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg zavítal mezi české studenty v Oxfordu

 

Tři desítky českých a slovenských studentů a akademiků, kteří studují či působí na univerzitě v Oxfordu, využily možnost setkat se 6. března 2013 nad šálkem odpoledního čaje s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. Šéf české diplomacie je na pracovní cestě ve Velké Británii.

Studenti se během diskuze vyptávali na vnitropolitická i zahraničněpolitická témata, například na jeho názor na postoj britské vlády vůči Evropské unii a jejímu směřování. "David Cameron ve svém nedávném projevu položil naprosto správné otázky a vystihl velmi dobře všechny slabiny unie, kde číhá nebezpečí. To nehrozí zvenčí, nýbrž zevnitř, a to narůstající propastí mezi občany a Bruselem," řekl ministr.

Do diskuze o výročí rozpadu Československa se zapojila také bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která je nyní hostující profesorkou na Oxfordu. Oba se shodli, ze někdejší předsudky a komplexy jsou zažehnány. Neformální setkání se odehrálo v Exeter College, která je jednou ze zakládajících kolejí Oxfordské univerzity. "Jsme rádi, že pan ministr za námi do Oxfordu přijel a opravdu neformálně s námi debatoval," řekl Petr Šulc předseda České a slovenské společnosti při Oxfordské univerzitě, která má na pět desítek členů.

Ráno ministr diskutoval s britskými analytiky na půdě think tanku Legatum Institute. Dopoledne se pak sešel v britském parlamentu s předsedou Evropského výboru Sněmovny lordů Lordem Boswellem. Pod jeho vedením byla právě dnes (6.března 2013) vydána zpráva o rozšiřování Evropské unie. Oba se shodli, že začlenění Západního Balkánu do EU je zásadní pro stabilitu a prosperitu celé Evropy. "Ve chvíli, kdy zanikají hranice, vzájemné problémy ztrácejí na své síle, zejména pak v tak komplikované části Evropy," řekl ministr.

Na závěr britské cesty se ministr Schwarzenberg 7.března 2013 zúčastní jednání ministrů zahraničí Skupiny přátel Jemenu.

.