Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na zasedání Skupiny přátel Jemenu slíbil pokračování české pomoci

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se dnes 7. brezna 2013 v Londýně zúčastnil zasedání Skupiny přátel Jemenu. Setkání Skupiny přátel Jemenu vyhodnotilo dosavadní pokrok reforem v bezpečnostní, politické a hospodářské oblasti.

Uskutečnilo se krátce před tím, kdy má být v Jemenu zahájen národní dialog, který má přispět k usmíření různých proudů na politické scéně. Jemenští představitelé na zasedání informovali o hlavních prioritách národního dialogu, pokroku dosaženém v rámci příprav prezidentských a parlamentních voleb, které se uskuteční v roce 2014 a o dosažených výsledcích reformy armády.

Ministr Schwarzenberg ve svém vystoupení zdůraznil zejména českou pomoc, která je poskytována v oblasti rozvojové a humanitární. Česko pomáhá Jemenu například v oblasti ochrany vodních zdrojů či rozvoje zemědělství. Česká strana také tradičně poskytuje stipendia jemenským studentům.

"Česká republika je dlouhodobě aktivním přítelem Jemenu a hodlá pokračovat v bilaterálních rozvojových programech. Například pomáháme v integraci postižených do společnosti a místní lidi učíme soběstačně farmařit," řekl ministr Schwarzenberg.

Založení Skupiny přátel Jemenu iniciovala v roce 2010 Velká Británie. Jejím hlavním cílem je pomoc jemenské vládě při jejím úsilí o ekonomickou a sociální reformu země. Skupina má 39 členů, ze států EU jsou kromě ČR zastoupeny Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Itálie. Novým členem je od roku 2012 i Švýcarsko.

.