Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na zasedání Skupiny přátel Jemenu slíbil pokračování české pomoci

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se dnes 7. brezna 2013 v Londýně zúčastnil zasedání Skupiny přátel Jemenu. Setkání Skupiny přátel Jemenu vyhodnotilo dosavadní pokrok reforem v bezpečnostní, politické a hospodářské oblasti.

Uskutečnilo se krátce před tím, kdy má být v Jemenu zahájen národní dialog, který má přispět k usmíření různých proudů na politické scéně. Jemenští představitelé na zasedání informovali o hlavních prioritách národního dialogu, pokroku dosaženém v rámci příprav prezidentských a parlamentních voleb, které se uskuteční v roce 2014 a o dosažených výsledcích reformy armády.

Ministr Schwarzenberg ve svém vystoupení zdůraznil zejména českou pomoc, která je poskytována v oblasti rozvojové a humanitární. Česko pomáhá Jemenu například v oblasti ochrany vodních zdrojů či rozvoje zemědělství. Česká strana také tradičně poskytuje stipendia jemenským studentům.

"Česká republika je dlouhodobě aktivním přítelem Jemenu a hodlá pokračovat v bilaterálních rozvojových programech. Například pomáháme v integraci postižených do společnosti a místní lidi učíme soběstačně farmařit," řekl ministr Schwarzenberg.

Založení Skupiny přátel Jemenu iniciovala v roce 2010 Velká Británie. Jejím hlavním cílem je pomoc jemenské vládě při jejím úsilí o ekonomickou a sociální reformu země. Skupina má 39 členů, ze států EU jsou kromě ČR zastoupeny Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Itálie. Novým členem je od roku 2012 i Švýcarsko.

.