Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Případ unesených českých občanů v Pákistánu

 

Podle sdělení úřadů Pákistánské islámské republiky došlo dne 13. března 2013 v pákistánské provincii Balúčistán k únosu dvou občanek ČR, jehož motiv není dosud znám. Situaci komplikuje fakt, že k incidentu došlo ve velmi odlehlé oblasti Pákistánu.

Případem se zabývá Krizový štáb Ministerstva zahraničních věcí. Zastupitelský úřad ČR v Islámábádu je v pravidelném styku s pákistánskými vládními orgány na centrální i lokální úrovni a pokračuje v intenzivním úsilí o zjištění dostupných informací. Vzhledem k blízkosti místa incidentu k afghánské hranici se případem zabývá rovněž zastupitelský úřad ČR v Kábulu. 

Ministerstvo zahraničních věcí na řešení případu úzce spolupracuje s Policejním prezídiem ČR, které  prostřednictvím Interpolu formálně požádalo pákistánské orgány o spolupráci.

Ministerstvo zahraničních věcí je také ve styku s rodinami obou občanek.

Podobné incidenty jsou v oblasti poměrně časté. Ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách dlouhodobě upozorňuje občany ČR cestující do Pákistánu na problematickou bezpečnostní situaci v zemi a zejména nedoporučuje cestovat do severních a západních oblastí provincie Balúčistán, kde k únosu došlo.

.