Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezident republiky ratifikoval změnu čl. 136 Smlouvy o fungování EU

 

Prezident republiky Miloš Zeman 3. dubna 2013 ratifikoval Rozhodnutí Evropské rady, kterým se mění článek 136 Smlouvy o fungování Evropské unie, pokud jde o mechanismus stability pro členské státy, jejichž měnou je euro.

Ukončení ratifikačního procesu bude bezodkladně oznámeno generálnímu tajemníkovi Rady EU a k 1. květnu 2013 vstoupí rozhodnutí v platnost. Česká republika byla posledním státem, jenž rozhodnutí dosud neratifikoval. Vstup rozhodnutí v platnost nebude znamenat vznik žádných finančních závazků pro Českou republiku, která není členem eurozóny.

Po vstupu rozhodnutí v platnost bude nade vší pochybnost potvrzeno, že právní rámec Unie nebrání zemím eurozóny vytvořit Evropský mechanismus stability.  Na základě rozhodnutí totiž bude do článku 136 Smlouvy o fungování EU doplněn třetí odstavec, který výslovně stvrdí, že členské státy eurozóny mohou mechanismus zavést. Ten bude aktivován v případech, kdy bude nezbytné zajistit stabilitu eurozóny jako celku. Poskytnutí finanční pomoci bude vždy podléhat přísným podmínkám.

Evropský mechanismus stability byl zřízen jako mezinárodní finanční instituce (tedy de iure mimo rámec unijního práva) na základě mezinárodní smlouvy, jež byla podepsána členskými státy eurozóny 2. února 2012 a vstoupila v platnost 27. září 2012. Případný přístup k Evropskému mechanismu stability bude ze strany České republiky podmíněn ratifikací a mělo by k němu dojít až v návaznosti na budoucí vstup ČR do eurozóny.

Text rozhodnutí je přístupný zde:

přílohy

Rozhodnutí Evropské rady 2011/199/EU 716 kB pdf (Acrobat dokument) 3.4.2013

.