Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_04_09_karel_schwarzenberg_maja_padzinikidze
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg podpořil evropské směřování Gruzie

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zahájil 9. dubna pracovní návštěvu Gruzie. Ministra do Tbilisi doprovází početná skupina podnikatelů.

Česká republika všestranně podporuje Gruzii v její snaze přiblížit se Evropské unii a NATO, ubezpečil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vedoucí gruzínské představitele. Několikadenní cesta a vřelost přijetí gruzínskou stranou podtrhuje nadstandardní a intenzivní vztahy ČR a Gruzie, která patří mezi prioritní země české zahraniční politiky.

"Gruzie udělala významný pokrok v reformách, v oblasti vlády zákona a demokratických principů a to mě naplňuje optimismem. Česká republika udělá vše, co je v jejích silách, aby se Gruzie přiblížila EU a NATO," řekl český ministr po jednání s premiérem Bidzinou Ivanišvilim, ministryní zahraničí Majou Panzikidze a ministrem obrany Irakli Alasaniou.

Zástupci gruzínské vlády informovali šéfa české diplomacie o pozitivním pokroku ve vyjednávání o Asociační dohodě Gruzie s EU, jejíž součástí má být i hluboká a komplexní dohoda o zóně volného obchodu (DCFTA). Gruzie také usiluje o zrušení vízové povinnosti pro cesty do zemí EU.

Ministr zahraničí hovořil o posilování významu projektu Východního partnerství a summitu plánovaného na letošní listopad.

U příležitosti 20. výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů ministři zahraničí ČR a Gruzie podepsali společné prohlášení.

Cílem návštěvy ministra Schwarzenberga Gruzie je podpora českých exportních zájmů, vytvoření podmínek pro nové investice a navázání nových partnerství pro české podnikatele.

"S potěšením mohu říci, že naše vzájemné vztahy jsou tak dobré, že jsme menší část našich rozhovorů věnovali politice a větší ekonomice a investičním příležitostem pro české podniky," řekl ministr.

Česká republika je jedním z největších zahraničních investorů (v současnosti na sedmém místě) v Gruzii, která prokazuje v rámci regionu nejvýraznější ambici přiblížit se evropským standardům.

Návštěva ministra Schwarzenberga se uskutečnila v den významného gruzínského svátku připomínajícího krvavé potlačení demonstrace sovětskou armádou v roce 1989 a pozdější vyhlášení samostatnosti Gruzie. U této příležitosti český ministr zahraničí položil věnce u památníku připomínajícího oběti krveprolití 9.dubna a hrdiny, kteří položili život za jednotu vlasti.

Česká republika se v Gruzii těší velmi dobré pověsti, která odráží tradiční vztahy k Československu, oceňuje transformaci české společnosti a bezproblémový rozchod se Slovenskem. Gruzínci si rovněž cení české politické podpory na mezinárodních fórech a české rozvojové pomoci v řadě oblastí. V letech 2013-2015 se pro Gruzii počítá ročně s 29,5 miliony korun. ČR se také podílí na místní koordinaci dárcovských zemí a vede sektor zdravotnictví. Více informací o rozvojové pomoci zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/rozvojova_spoluprace/dvoustranna_zrs_cr/projektove_zeme/gruzie/index.html

Ve středu se ministr Schwarzenberg zúčastní podnikatelského fóra, kde bude podepsána dohoda o vzájemné ekonomické spolupráci, a odletí do Arménie.

.