Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_04_11_karel_schwarzenberg_edward_nalbandian
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr v Jerevanu: vztahy máme výborné, pracujme na obchodu

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je na pracovní návštěvě Arménie, kde jedná s vysokými představiteli státu.

Ministr Schwarzenberg pokračuje v podpoře českého byznysu na jižním Kavkaze. Po jednání se svým arménským protějškem Edwardem Nalbandianem poznamenal, že česko-arménské vztahy jsou natolik dobré, že hlavní pozornost může být věnována vzájemnému obchodu. S ministrem z Tbilisi do Jerevanu přicestovala početná skupina českých podnikatelů, která se zúčastnila česko-arménského podnikatelského fóra.

"V Arménii jsem byl před pěti lety a nabyl jsem přesvědčení, že Arménie je malá země s velkou budoucností. Nemýlil jsem se, když například vidím, jak se rozvíjí informační technologie. Nabízejí řadu vzájemných obchodních příležitostí," řekl ministr před zaplněným sálem česko-arménských byznysmenů.

Česká republika považuje Arménii za důležitého ekonomického partnera, vzájemný obchod ale má prostor k růstu.

"České firmy mohou nabídnout zkušenosti a technologie, zároveň mohou stavět na dlouhé obchodní tradici s Arménií v minulosti, kdy jsme dováželi například turbíny pro vodní elektrárny," řekl ministr.

Česká diplomacie v Arménii aktivně vyhledává nové investiční a exportní příležitosti. Potenciál vidí například v oblasti výroby energie, těžbě nerostných surovin a modernizaci zemědělství směrem k účinnějšímu využití půdy a zpracování potravin. Velký zájem má arménská strana o české investice v oblasti výroby nealkoholických nápojů.

Většinou jde o sektory s přímým vlivem vládních institucí, proto Zastupitelský úřad ČR v Jerevanu intenzivně sleduje tyto příležitosti a obratem zprostředkovává informace o potenciálních zakázkách českým podnikatelům.

Pro další rozvoj obchodu a upevnění dobrého investičního prostředí Arménie je důležité uzavření Asociační dohody s Evropskou unií, jejíž dojednání je u konce. Jednání o dohodě o volném obchodu by rovněž měla být dokončena do listopadového summitu projektu Evropského partnerství, který ČR aktivně podporuje.

Česká republika má v Arménii několik rozvojových a transformačních projektů. Podpořila například vznik první audioknihovny v Arménii pro mladé zrakově postižené Arménce. Český zastupitelský úřad se pak podílí na projektu "asistované kuchyně" pro postižené studenty. Několik arménských studentů studuje na českých školách na základě stipendií.

Český ministr zahraničních věcí ukončí návštěvu Kavkazu v pátek jednáním s prezidentem a premiérem Arménie a setkáním s nevládními organizacemi.

.