Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se zúčastnil Rady pro obecné záležitosti a zasedání Rady pro zahraniční věci

Kdy: 22.04.2013 , Kde: Lucemburk, Lucembursko

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vedl českou delegaci, která se dne 22. dubna 2013 v Lucemburku zúčastnila zasedání Rady pro obecné záležitosti a Rady pro zahraniční věci v Lucembursku.

Rada pro obecné záležitosti se věnovala zejména přípravě Evropské rady 22. 5. 2013, jejíž hlavním tématem bude energetická politika EU. Posoudila rovněž přípravu projektů financovaných z Víceletého finančního rámce na období 2014 až 2020. V rámci vztahů EU se zeměmi Západního Balkánu a s přihlédnutím k agendě dalšího rozšiřování EU se Rada zabývala zprávami EK k situaci ve vnitřních reformách v FYROM, Srbsku a Kosovu. Ministři z vybraných členských států představili svou iniciativu k posílení kontroly uplatňování demokratických hodnot a vlády práva v členských zemích EU.

Na Radě pro zahraniční věci se ministři zahraničí za účasti Vysoké představitelky EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku C. Ashtonové a komisaře pro energetiku G. Oettingera zabývali různými aspekty energetické politiky EU s důrazem na její vnější dimenzi. Při hodnocení vztahů EU se zeměmi v jejím sousedství ministři diskutovali o perspektivách rozvoje vztahů se zeměmi Východního partnerství. Z různých relací, zařazených do politiky Jižního sousedství, se Rada FAC podrobněji zaměřila na vztahy EU se Sýrií, Libanonem a Egyptem.

Ministři rovněž zhodnotili výsledky dosavadní politické, bezpečnostní a rozvojové pomoci pro Mali. Dalším tématem zahraničně politické agendy bylo pozastavení sankcí EU vůči Myanmaru/Barmě s výjimkou zbrojního embarga a výhled na komplexní rozvoj vztahů EU s touto zemí v nejbližších dvou letech.

.