Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a prezident Mongolska Tsakhiagiin Elbegdorje
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg v Mongolsku

Kdy: 27.04.2013 - 30.04.2013 , Kde: Ulánbátar, Mongolsko

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg je ve dnech 28.-29. dubna 2013 na pracovní cestě v Mongolsku. V Ulánbátaru se účastní VII. zasedání Společenství demokracií. Svoji historicky první cestu do Mongolska ministr Schwarzenberg zároveň využil k bilaterálním jednáním s vrcholnými mongolskými představiteli.

Na zasedání je přítomna řada světových politiků, např. prezident Nigérie, předsedkyně vlády Thajska, první viceprezident Kostariky, místopředsedové vlád a na 30 ministrů zahraničních věcí. Účastní se též Aun Schan Su Ťij, zástupci OSN, OBSE a dalších organizací.

Ministr Schwarzenberg se setkal s mongolským prezidentem Tsakhiagiinem Elbegdorjem a předsedou vlády Norovem Altankhuyagem. Obě setkání se zaměřila na rozvoj a upevnění vzájemných vztahů. Ministr Schwarzenberg zdůraznil zájem o rozšíření a rozvoj ekonomické spolupráce - ministra do Mongolska doprovází početná podnikatelská delegace zástupců významných českých firem. Podnikatelé se setkají s místními firmami a projednají exportní a investiční příležitosti.

Představitelé Mongolska ocenili tradičně dobré vztahy mezi oběma zeměmi. Mongolsko má velký zájem o obchod a investice ze strany českých firem a je schopno jim nabídnout stabilní podnikatelské prostředí. Prezident Elbegdorj zdůraznil, že Mongolsko se v mezinárodním srovnání dostalo na čelné místo mezi zeměmi, které za uplynulé období nejvíce snížily míru korupce.

Hlavním tématem společného oběda ministra Schwarzenberga s absolventy českých škol byly možnosti, které může Česká republika nabídnout Mongolsku a naopak. Někteří z bývalých studentů dosáhli významných postů v politice, státní správě či podnikání. Vzhledem k jejich dlouhodobému zájmu o ČR a její jazyk mohou pomoci českým podnikatelům proniknout na místní trh a významně přispět k poznání místních specifik. Došlo i na vzájemnou výměnu zkušeností s bojem s korupcí. Ministr Schwarzenberg doporučil, „aby se Mongolsko poučilo z chyb, které na této cestě dříve udělala Česká republika.“

Ministr Schwarzenberg zdůraznil, že Mongolsko je zemí s výrazným ekonomickým potenciálem, mimo jiné s obrovským nerostným bohatstvím a rychle se rozvíjející infrastrukturou a průmyslem. Rostoucí zájem o Mongolsko se v ČR projevuje nejen zvýšenou podnikatelskou aktivitou, ale i rostoucím počtem studentů mongolštiny na samostatné katedře Karlovy Univerzity. ČR je také tradičně zemí přitažlivou pro mongolské studenty.

Ve svém vystoupení na zasedání Společenství demokracií ministr Schwarzenberg opakovaně podpořil občanskou společnost, kterou považuje za zásadní prvek pro vyvážení státní moci a moci politických stran. Uvedl, že „pro rozvoj společnosti je existence systému kontroly a vyvažování moci důležitější než stupeň demokracie, protože i demokraticky zvolená moc má časem pokušení svěřenou moc zneužít“.

Ministr rovněž vystoupil v panelu věnovaném zhodnocení situace na Blízkém Východě od počátku tzv. Arabského jara. Panel byl věnován možnostem dalšího zaměření a vývoje.

.