Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg v Izraeli

Kdy: 05.05.2013 - 06.05.2013 , Kde: Izrael

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg byl ve dnech 5.-6. května 2013 na pracovní cestě v Izraeli.

Prvním bodem ministra Schwarzenberga v Izraeli bylo úvodní slovo na zahájení Česko-izraelského fóra. V pořadí již druhého fóra se za ČR i Stát Izrael účastnili odborníci a analytici na politické, bezpečnostní či kulturní vztahy mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy a možnost jejich dalšího rozvoje či výměna pohledů a názorů na současný politický a bezpečnostní vývoj v celém Blízkovýchodním regionu je hlavním cílem a smyslem konání tohoto fóra.

Stranou nezůstala ani témata dalšího vývoje v zemích, které prošly obdobím tzv. Arabského jara či neustále se zhoršující bezpečnostní a humanitární krize v sousední Sýrii. Izraelská strana přikládá tomuto společnému setkání velký význam, izraelskou delegaci na fóru vedl úřadující ministr zahraničních věcí Ze´ev Elkin, který byl rovněž hostitelem společného oběda účastníků.

Slavnostní ukončení Česko-izraelského fóra se uskutečnilo za účasti prezidenta Šimona Perese, který si společně s ministrem Schwarzenbergem vyslechl shrnutí prezentované politickým ředitelem MZV ČR Pavlem Fischerem.

Další program ministra Schwarzenberga pokračoval bilaterálními setkáními, a to s Juli Edelsteinem, předsedou Knesetu, či Cipi Livniovou, ministryní spravedlnosti zodpovědnou za mírový proces. Projednávali zejména bilaterální témata včetně vzájemné obchodní výměny, Blízkovýchodní mírový proces a aktuální situaci v regionu.

galerie

Česko-izraelské fórum

.